Sözcü Plus Giriş

Rusya’yla yaşanan gerginliğin ardından Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko önemli bir kararname imzaladı.  Poroşenko ülkesinde sıkıyönetim ilan eder kararnameye imzasını koydu. Kararnameye göre sıkıyönetim 2 ay boyunca geçerli olacak. Sıkıyönetim kararnamesi Ukrayna parlamentosundan onay alırsa yürürlüğe girecek. Söz konusu kararın seferberlik içermeyeceğini, ancak “hazır olmak” amacı ile alınacağını dile getiren Poroşenko, kişi hak ve özgürlüklerinin de  kısıtlanmayacağına dikkat çekti.

Rusya dün 2014 yılında ilhak ettiği Kırım açıklarında Ukrayna donanmasına ait 3 gemiye ateş açtı. Rus ordusu gemilerin ülke sınırlarını ihlal ettiğini belirtip Ukrayna donanmasına ait 3 gemiye de el koydu.

NATO'dan Poroşenko'ya destek telefonu

Stoltenberg ve Poroşenko, Azak Denizi ile Kerç Boğazı'nda yaşanan gelişmeleri ele aldı. Jens Stoltenberg NATO’nun, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini savunduğunu ifade ederek, ülkenin kendi karasularında hareket etme özgürlüğünün arkasında durduklarını bildirdi. NATO Genel Sekreteri, Poroşenko'nun talebi üzerine yaşanan gelişmeleri ele almak üzere NATO-Ukrayna Komisyonu'nu bugün elçilik seviyesinde olağanüstü toplantıya çağırdı.

 

Son güncelleme: 16:56 26.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more