Yeni ÖTV sistemi mi geliyor?

Türkiye'de atılacak siyasi ve ekonomik adımlar uzun süredir siyasi otorite tarafından dillendirilmiyor. Hükümet'in seçimden sonraki olası açılım hedefi Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İlnur Çevik tarafından açıklandı. Bugün ise hazırlanan yeni bir ÖTV taslağı hakkında bilgiyi bir akademisyen olan Prof. Dr. Emre Alkin verdi. Alkin'in verdiği bilgiye göre Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem'in akaryakıta getirilen ÖTV sistemini başka mallara da getirmek için çalıştığını bildirdi. Konuyla ilgili Ekonomi'den sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek veya Maliye Bakanı Naci Ağbal'dan herhangi bir beyanat gelmedi.

Yeni ÖTV sistemi mi geliyor?

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşanacak ekonomik gelişmelerle ilgili haberler artık siyasi otorite tarafından değil akademisyenler tarafından duyuruluyor. Akaryakıt fiyatlarındaki artışa engel olmak isteyen hükümet petrolde ve dolarda yaşanacak fiyat artışları sebebiyle yapılacak benzin zammının önüne geçmek için zam miktarı kadar akaryakıt ÖTV'sinden vazgeçeceğini açıkladı.

Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emre Alkin ise Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem'in enflasyon yaratan mallardaki ÖTV oranını azaltmak için çalışma yaptığını söyledi.

Zorunlu mal kategorisinde konulan vergilerin enflasyonu arttırdığına işaret eden Alkin, “Akaryakıt gibi elastikiyeti düşük olan tüm zorunlu mallar kategorisinde ÖTV'nin inmesi gerektiğini düşünüyor ve bu uygulamanın hayata geçirilmesi için uğraşıyoruz.

Zorunlu mal kategorisinde konulan vergilerin enflasyonu, hayat pahalılığını arttırdığını hep söyledim, bunun zararlar hakkında bilgi verdim. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, sadece akaryakıtt değil zorunlu mal kategorisindeki tüm ÖTV'nin de indirilmesi için çalışıyor. Esasen bu mal ve hizmetlerden alınan vergiler arttığı sürece enflasyon da düşmüyor. Çünkü aslında enflasyona doğrudan etki eden mal ve hizmetler bunlar. ifadelerini kullandı.

Benzinden alınan ÖTV'nin bir kısmından vazgeçiliyor İlginizi Çekebilir Benzinden alınan ÖTV'nin bir kısmından vazgeçiliyor

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...