Bedelli Askerlikte yaş ve ücret belli oldu mu? Son gelişmeler neler? İşte Erdoğan’ın bedelli askerlik açıklaması

Bedelli askerlik konusunda önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Bedelli askerliği bekleyenler Bedelli Askerlikte yaş ve ücret belli oldu mu? sorularının yanıtını arıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Liderler Zirvesi'nden dönüşünde bedelli askerlikle ilgili bir açıklama yaptı. İşte o açıklama ve bedelli konusundaki yeni gelişmeler...

Bedelli Askerlikte yaş ve ücret belli oldu mu? Son gelişmeler neler? İşte Erdoğan’ın bedelli askerlik açıklaması

Yaklaşık 5 milyon kişiyi yakından ilgilendiren Bedelli Askerlşik konusundakşi yeni gelişmeler neler? Yaş ve ücreti belli oldu mu? En son çıkan bedelli askerlik uygulaması neleri içeriyordu? İşt tüm bu soruların yanıtı ve konu hakkında merak edilenler…

Bedelli Askerlikle ilgili son açıklamalardan biri de Erdoğan’dan geldi… Erdoğan, Brüksel’de düzenlenen NATO Liderler Zirvesi’nden dönüşte uçakta gazetecilere açıklamada bulundu.

İŞTE ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bedelli askerlik konusuna değindi. Erdoğan, “Konuyla ilgili olarak Milli Savunma Bakanımız çalışmalarını yapacaklar, hazırlıklarını yapacaklar. ‘Bunu inşallah seçimden sonra ele alacağız' demiştim. Nasılı, nedeni, her şeyiyle, MSB yapacak çalışmayı. Ne kadar kişiyi kapsayacak, hangi yaş grupları arasında olacak, ücret ne kadar olacak, tüm bu konular belirlenecek. Zannediyorum en kötü ihtimalle yeni yasama döneminde açıklamış oluruz. O zamana kadar da hazırlıklarımızı bitirmiş oluruz. Belki Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile çıkarmayı da deneyebiliriz. O zaman daha erkene çekmiş oluruz” dedi.

Bedelli askerlikle ilgili bazı noktaları netleşmeye başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ”Kararname ile de getirip erkene çekebiliriz” dediği bedelli askerlik konusunda Milli Savunma Bakanlığı geniş bir çalışma yapıyor. İlk belirlemelere göre bedelli askerlik 25 yaş ve üzerine getirilirse kapsama askerlik çağındaki yaklaşık 6 milyon kişiden yüzde 93’ü giriyor. Bunlardan 400 bininin yasadan yararlanması ve ücretin 15 bin lira olması halinde de, toplam 6 milyar lira gelir elde edilmesi öngörülüyor. 26 yaş ve üzeri sınırda da, kapsama yüzde 72 giriyor. 30 yaş sınırında ise oran yüzde 22’ye düşüyor.

bedelli askerlik sözcü ile ilgili görsel sonucu

YAŞ 25, ÜCRET 15 BİN İDDİASI

Kulislerde konuşulan ve resmi olmayan bilgilere göre bedelli yaşının 25 ücretinin ise 15 bin lira olacağı konuşuluyor.

EN SON NE ZAMAN BEDELLİ ASKERLİK ÇIKTI?

Askerlik çağına gelen ancak çeşitli sebepler dolayısıyla bu görevi ifa etmede sorun yaşayan vatandaşlar için çıkartılan bedelli askerlikten, bu güne kadar yaklaşık 400 bin kişi faydalandı. İlk olarak 1987 yılında çıkartılan bedelli askerlik imkanından 18 bin 433 kişi faydalanırken, bu tarihten yaklaşık 5 yıl sonra, 1992 yılında yeniden gündeme gelen bedelli askerlik başvurularından ise 35 bin 111 kişi faydalandı.

Bu rakam 1999 yılında 72 bin 290, 2011 yılında 69 bin 073, en son 2014 yılında çıkartılan bedelli askerlik uygulamasında ise 203 bin 824 kişi bedelli askerlik uygulamasına dahil olmuştur. 2011 yılında gerçekleştirilen başvurulardan, 30 yaşından gün alan ve 30 bin TL tutar ödeyenler faydalanırken, 2014 yılında başvuruya açılan uygulamada ise 1 Ocak 1988 ve önceki tarihlerde doğan ve 18 bin TL ödeme şansı elde edenler faydalanabildi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...