Sözcü Plus Giriş

Doktor askere, mecburi hizmet müjdesi

20 il ile 7 ülkede yedek subay olarak askerlik yapan doktorlar, mecburi hizmet yükümlülüğünden muaf tutulacak. Terhislerinin ardından doğu ve Güneydoğu'ya mecburi hizmet için gönderilmeyecekler. Mecburi hizmete sayılacak yerler arasında, KKTC, Somali, Afganistan, Katar, Kosova, Bosna Hersek ve Lübnan da bulunuyor.

Güncellenme: 14:07, 21/03/2018
Doktor askere, mecburi hizmet müjdesi

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Iğdır, Kars, Kilis, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Van illeri ile yurt dışında KKTC, Afganistan, Bosna-Hersek, Katar, Kosova, Somali ve Lübnan’daki askeri birliklerde görev yapan doktor yedeksubayların mecburi, hizmetten muaf tutulacağını açıkladı. Ayrıca Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı gemilerde görevli doktor yedek subaylar da aynı kapsama alındı.

Bu bölgelerde tabip iken askerlik hizmetini yedek subay olarak tamamlayanlar tabiplikten, uzman tabip iken askerlik hizmetini yedek subay olarak tamamlayanlar uzman tabiplikten, yan dal uzmanı iken askerlik hizmetini yedek subay olarak tamamlayanlar ise yan dal uzmanlıklarından dolayı yükümlü oldukları devlet hizmeti yükümlülüğünden muaf sayılacak.