Sözcü Plus Giriş

6 Aralık Hadi ipucu sorusu: İğne deliği kameranın diğer adı nedir?

Hadi her akşam 20.30'da takipçileriyle buluşmaya devam ediyor. Google Play'den ya da App Store'dan Hadi uygulamasını indirerek siz de Hadi bilgi yarışmasına katılabilirsiniz. Bütün soruları doğru yanıtlayan büyük ödülün de sahibi oluyor. 6 Aralık Hadi ipucu sorusu: İğne deliği kameranın diğer adı nedir? İşte ayrıntılar...

17:33 -
6 Aralık Hadi ipucu sorusu: İğne deliği kameranın diğer adı nedir?

Hadi ipucu sorusu yayınlandı! Bu akşamki ödül 30 bin lira… Hadi ipucu sorusu kameralardan geldi. Bir kutuya açılan delikle dışarıdaki görüntünün içeriye ters olarak yansıtıldığı kameranın atası kabul edilen aletin adı bu akşamki Hadi ipucu sorusunun yanıtı… Kısaca iğne deliği kameranın diğer adı nedir? İşte Hadi ipucu sorusunun merak edilen yanıtı…

6 ARALIK HADİ İPUCU SORUSU

CEVAP:PİNHOLE

hadi-ipucu-sorusu

İğne deliği kamera lenssiz bir kamera türüdür. Bir yanında küçük bir delik olan ışık geçirmez bir kutu ile donanmıştır. Manzaradan gelen ışık bu kutunun üzerindeki delikten geçerek kutunun karşı tarafına ters çevrilmiş bir görüntü yansıtır. Parlak ışığa maruz kalan insan gözü ve küçük diyafram açıklıklı fotoğraf makineleri de benzer davranış sergiler.

Belirli bir noktaya kadar, delik küçüldükçe görüntü keskinleşir ama yansıyan resim matlaşır. İdeal diyafram açıklığı, yansıyan resimle arasındaki mesafenin 1/100’ü kadar ya da daha küçük olmalıdır.

İğne deliği kamera uzun süre ışığa maruz bırakılmak zorunda olduğu için, obtüratör (ışığın deliğe ulaşmasını önleyecek herhangi bir malzeme) elle kontrol edilebilir. Ortalama ışığa maruz bırakma süresi 5 saniye ile birkaç saat arasında değişebilir.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 18:49 06.12.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more