İsrail seçim sonuçları: İsrail’de taraflar karşılıklı zafer ilan etti

İsrail seçim sonuçlarına göre Benjamin Netanyahu liderliğindeki Likud Partisi ve Benny Gantz liderliğindeki Mavi-Beyaz İttifakı başa baş gidiyor. Sandık çıkış anketlerinin açıklanmasının ardından hem Netanyahu ve hem de rakibi Gantz seçimleri kazandıklarını ilan etti. Oyların yüzde 97'sinin sayıldığı belirtilirken, sağ partilerin toplamda 120 sandalyeli mecliste 65 koltuğu aldığı ve Netanyahu önderliğinde bir koalisyon hükümeti kurmaya yetecek sayıya ulaştığı belirtiliyor.

İsrail seçim sonuçları: İsrail’de taraflar karşılıklı zafer ilan etti

İsrail seçim sonuçları belli oldu. İsrail'de genel seçimlerin sona ermesiyle sandık çıkış anketlerinin yayınlanmasının ardından hem mevcut Başbakan Benjamin Netanyahu hem de eski İsrail Genelkurmay Başkanı Benny Gantz zafer ilan etti. Sandık çıkış anketlerine göre Gantz liderliğindeki Mavi-Beyaz hareketinin 36 ya da 37 sandalye alacağı, Netanyahu’nun lideri olduğu Likud partisinin ise sandalye sayısının ise 33 ile 36 arasında olacağı belirtildi.

Gantz, “Biz kazandık! İsrail halkı sözünü söyledi. Binlerce aktiviste ve bir milyondan fazla seçmene teşekkür ederim. Bu seçimlerin açık bir kazananı ve açık bir kaybedeni var. Netanyahu 40 sandalye sözü verdi ve kaybetti.” dedi. Netanyahu ise “Likud liderliğindeki sağ kanat bloku açık bir zafer kazandı. İsrail vatandaşlarına güvenlerinden dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yapılan iki anket, sağ bloktaki partilerin Netanyahu önderliğinde bir koalisyon hükümeti kurmaya yetecek sandalye sayısına ulaştığını gösteriyor. Oyların yüzde 97’sinin sayıldığı belirtilirken, sağ partilerin toplamda 120 sandalyeli mecliste 65 koltuğu aldığı belirtiliyor.

İKİ DEVLET ÇÖZÜMÜNÜ SAVUNANLARA OY ÇIKMADI

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri Saib Ureykat, İsrailli seçmenlerin iki devletli çözüm modelini savunanlara oy vermeyip buna karşı çıkanların desteklendiğini belirtti. Ureykat, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, erken genel seçimlerin kesin olmayan ilk sonuçlarına göre “İsrailli seçmenlerin sandıkta oylarını ırkçılık yapan taraflara” verdiğini ifade etti. Genel Sekreter, Filistin meselesinde iki devletli çözüm modelini savunan İsrail’deki partilerin, 120 milletvekilinin bulunduğu Mecliste sadece 18 sandalyeye sahip olabildiklerini kaydetti.