Sözcü Plus Giriş

Trump’tan kritik tweet: Erdoğan’la buluşmanın tarihini verdi

ABD Başkanı Donald Trump, dünkü Suriye kararı sonrasında gündemle ilgili açıklamalarda bulundu... Twitter üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 13 Kasım'da buluşacağını duyuran Trump, "Birçok insan Türkiye'nin çok önemli bir partnerimiz olduğunu unuttu hatta onlar F-35'lerin çelik kasalarını üretiyor. Türkiye İdlib bölgesinde birçok hayatın kurtarılmasına yardımcı oldu" dedi. Mesajın sonunda ise Trump, teröristlere para ve silah yardımı yaptıklarını resmen doğruladı.

15:35 -
Trump’tan kritik tweet: Erdoğan’la buluşmanın tarihini verdi

ABD Başkanı Donald Trump, son 48 saattir yaşanan hareketlilik üzerine bir mesaj daha paylaştı. Kamuoyunu ilgilendiren bilgileri paylaştığı Twitter üzerinden bir dizi mesaj paylaşan Trump, Türkiye’yi övdü.

Trump 65 milyonu aşkın takipçisine sosyal medya üzerinden, “Birçok insan Türkiye’nin çok önemli bir partnerimiz olduğunu unuttu. Hatta onlar F-35’lerin çelik kasalarını üretiyor. Türkiye, İdlib vilayetinde birçok hayatın kurtarılmasında yardımcı oldu” dedi. Trump ayrıca, rahip Brunson’ın da bizzat kendi talebi doğrultusunda serbest bırakıldığını ve sağlık durumunun iyi olduğunu hatırlattı.

İLGİLİ HABERTrump'tan skandal Türkiye tweeti: Türk ekonomisini yok ederimTrump'tan skandal Türkiye tweeti: Türk ekonomisini yok ederim

Trump, “Unutmayın, burası önemli, Türkiye NATO’nun önemli bir üyesi” dedi. Trump, bölgede hareketliliğe sebep olan “bitmeyen savaş” kavramını da hashtag şeklinde kullanarak #ENDLESSWARS ifadesini paylaştı.

İLGİLİ HABERTrump: 50 asker bölgeden çıktıTrump: 50 asker bölgeden çıktı

Trump ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 13 Kasım’da davetlisi olarak ABD’ye geleceğini resmen duyurdu.

İLGİLİ HABERTrump'tan skandal sözler: Türkiye onlarla 200 yıldır savaşıyorTrump'tan skandal sözler: Türkiye onlarla 200 yıldır savaşıyor

ABD Başkanı Donald Trump, bu mesajlardan kısa bir süre sonra sosyal medya hesabından yeni açıklamalarda da bulundu. Trump, “Suriye’den ayrılma sürecinin içinde olabiliriz fakat hiçbir şekilde Kürtleri terk etmiyoruz, onlar özel insanlar ve harika savaşçılar. Aynı şekilde bir NATO üyesi ve ticaret partneri olan Türkiye ile ilişkilerimiz de çok iyi. Türkiye’de çok büyük bir Kürt nüfusu var ve Suriye’nin o bölümünde sadece 50 asker olmasına rağmen onların geri çekildiğini anlıyorlar” dedi.

TERÖRİSTLERE SİLAH YARDIMINI DUYURDU

Trump mesajın sonunda akıllara durgunluk veren bir ifade kullandı. Türkiye’nin teröristlerle tartışması durumunda Türk ekonomisinin zarar göreceğini söyleyen Trump, “Gereksiz bir çatışma Türkiye’nin ekonomisine ve çok kırılgan para birimine zarar verecektir. Biz Kürtlere ekonomi/silah bazında yardım ediyoruz” dedi.

Detaylar geliyor…

Son güncelleme: 17:50 11.10.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more