Adli sicil kaydı sorgulama: Sabıka kaydı nasıl alınır?

Halk arasında sabıka kaydı olarak da bilinen adli sicil kaydı, veya diğer adı ile temiz kağıdı şahsın adli bir işleminin olup olmadığını gösteren resmi bir belgedir. Şimdi, Adli sicil kaydı sorgulama: Sabıka kaydı nasıl alınır? Bilinmesi gerekenler haberimizde…

Adli sicil kaydı sorgulama: Sabıka kaydı nasıl alınır?

Hapis cezası kararı, hapis cezasının ertelenmesi kararı, adli para cezaları, belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılmalı ile ilgili kararların yer aldığı ve birçok kamu kurum ve kuruluşta istenen sabıka kaydı ile ilgili merak edilenleri haberimizde bulabilirsiniz… Adli sicil kaydı sorgulama: Sabıka kaydı nasıl alınır?

SABIKA KAYDI NASIL ALINIR?

Adli sicil kayıtları gizli tutulan ve önceki dönemlerde sadece Adliyelerden alınabilen bir evraktı. Adli sicil kaydı, kişilerin kendisine, 18 yaşından küçükse anne babasına, vekâlet sunma koşuluyla kanuni temsilcisine ya da istemleri halinde kamu kurum ve kuruluşlarına verilir. Adli sicil kayıtları Adliyelerde bulunan Adli Sicil Müdürlüklerinden, Kaymakamlıklardan, yurt dışında Büyükelçiliklerden ve artık e devlet sistemiyle internet üzerinden kolaylıkla alınabilmektedir.

E DEVLET SİSTEMİ ÜZERİNDEN SABIKA KAYDI NASIL ALINIR?

Daha önceleri sadece Adliyelerden alınabilen adli sicil kaydı yaşanan yoğunluklar yüzünden zaman kaybına neden oluyordu. Şimdilerde e Devlet üzerinden bu belgeyi almak dakikalar sürüyor. Şimdi yapmanız gerekenleri adım adım anlatacağız…

1- https://www.turkiye.gov.tr/adli-sicil-kaydi bağlantısına tıkladığınızda ilk olarak e Devlet kimlik doğrulama sayfası açılacaktır. Bu sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” sekmesine tıklayın.

2- Kimliğimi şimdi doğrula sekmesine tıkladıktan sonra sisteme giriş sayfası açılacak. Bu sayfada istenen e devlet şifresi ve TC kimlik numaranızı eksiksiz girdikten sonra “Sisteme Giriş Yap” sekmesine tıklayın.

3- Ardından sabıka kaydı alma ile ilgili bilgilendirme sayfası açılacak. Sayfanın en altında “Yukarıdaki Bilgilendirme Yazısını Okudum” ibaresinin yanındaki kutucuğu işaretledikten sonra devam sekmesine tıklayın.

4- Bu işlemin ardından ekrana nüfus bilgileriniz gelecek. Bu sayfada sırasıyla Kurum Türü, Belgenin Neden Verileceği, Belgenin Nereye Verileceği hanelerini doldurun ve son olarak “Sorgula” sekmesine tıklayın.

Adli sicil kaydınız bulunmuyorsa “YUKARIDA KİMLİK BİLGİLERİ BULUNAN ŞAHSIN ADLİ SİCİL KAYDI YOKTUR” ibaresiyle karşılaşırsınız. Eğer adli sicil kaydınız varsa bunun detayları yine bu alanda gözükmektedir. Bu belgeyi indirmek veya yazdırmak için sağ üstte bulunan “DOSYAYI İNDİR” seçeneğine tıklamanız ise yeterlidir.

Adli sicil kaydını 9 metrekarelik afişe bastırıp, meydanlara astı İlginizi Çekebilir Adli sicil kaydını 9 metrekarelik afişe bastırıp, meydanlara astı