Sözcü Plus Giriş

Bankalar Birliği’nden yerli derecelendirme kuruluşu açıklaması

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın, bir TV programında yaptığı açıklamada bankacılık sektöründe son yapılan düzenlemeleri değerlendirdi. Yerli ve milli kredi derecelendirme kuruluşu konusuna da değinen Aydın, "JCR Eurasia ile görüşmeler sürüyor ancak nihayete ulaşmazsa bu reyting işini de mutlaka yapacağız. Yerli derecelendirme kuruluşu Hazine'yi ve bankaları değerlendirmeyecek. Türkiye'de borçlanmak isteyen büyük ölçekli şirketleri ölçüp değerlendireceğiz. " dedi. 

08:00 -
Bankalar Birliği’nden yerli derecelendirme kuruluşu açıklaması

Türkiye Bankalar Birliği (TBB)Başkanı Hüseyin Aydın, NTV yayınında yaptığı açıklamada bankacılık sektöründe son yapılan düzenlemeleri değerlendirdi. Yerli derecelendirme kuruluşu hakkında da konuşan Aydın, “Kurmaya çalıştığımız yerli derecelendirme kuruluşu ile amaçlanan TL borçlanmak isteyenlerin derecelendirilmesi ve BDDK tarafından bu notun takdir edilmesi. TBB ve Borsa İstanbul yeni bir şirket kurulması ya da hazır olanın satın alınması konusunda her ikisinde de çalışıyoruz. JCR Eurasia ile görüşmeler sürüyor ancak nihayete ulaşmazsa bu reyting işini de mutlaka yapacağız. Yerli derecelendirme kuruluşu Türkiye’de borçlanmak isteyen büyük ölçekli şirketleri ölçüp değerlendirecek” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERBDDK: Takipteki kredi 46 milyar TLBDDK: Takipteki kredi 46 milyar TL

Bankaların kredileri üç grupta sınıflandırdığını söyleyen Aydın, “Birinci grup, canlı kredi, ikinci grup canlı ufak tefek sorunları var. Üçüncü grup edinimleri yerine getiremeyen. O artık hassas izlenmesi gereken takibe gitme dediğimiz bölüm o. Dün akşam BDDK, ben bankaların porföylerine baktım 46 milyar TL’nin üçüncü gruba gitmesini öneriyorum dedi. Bunlar ağırlıklı inşaat ve enerji sektörüne ait kredilerdir. Derinlemesine bakınca 46 milyarın yüzde 50’si inşaat ve enerji. Kalanı diğer sektörler. İkinci grup ağırlıklı kredilerin üçüncü gruba gitmesi söylenmiş. Konu bundan ibarettir” dedi.

“46 MİLYARIN ÇOĞUNLUĞU DÖVİZ CİNSİNDEN”

BDDK’nın açıkladığını takipteki kredilerle ilgili de konuşan Aydın,”46 milyar TL’lik kredi ağırlıklı olarak döviz cinsinden. Yabancı para cinsinden olmasının sebebi hem fiyatlama hem de getirilerin yabancı para cinsi olmasından. O zaman öyle yapmış idik. Bundan sonra farklı davranacağız” ifadesini kullandı.

İLGİLİ HABERBDDK açıklamasına CHP'li Öztrak'tan tepki!BDDK açıklamasına CHP'li Öztrak'tan tepki!

“KREDİ BORÇLUSU KAMU KURUMU YOK”

Başkan Aydın, “Kredi borçlusu kamu olan kurum yok. Bize borçlu olanlar tamamı özel sektör dediğimiz büyük, orta boy , küçük boy işletmeler. Doğalgaz enerji üretimi çok ekonomik değil. Doğalgazla enerji üreten firmaların toplam kredi portföyü içinde miktarı azdır. Bunların biraz daha sıkıntı yaşadığı bilinen bir gerçek. Türk bankacılık sisteminin enerji sistemindeki kredi stoku 47 milyar dolar. Bunun 35 milyar dolarında herhangi bir problem yok. 12-13 milyar dolarlık bölümünün yapılandırma gereksinmesi var” şeklinde konuştu.

Son güncelleme: 12:34 15.11.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more