Sözcü Plus Giriş

Varlık Fonu’ndan 10 milyar dolarlık yatırım

Türkiye Varlık Fonu, rafineri ve petrokimya alanında yatırım gerçekleştirecek. Adana'nın Ceyhan ilçesinde yaklaşık 10 milyar dolar yatırımla (57 milyar 500 milyon TL) rafineri ve petrokimya tesisi kuracak. Bu rakam güncel değeri üzerinden neredeyse 3 tane ASELSAN ediyor. Projenin inşaat süresince yaklaşık 10 bin, faaliyet döneminde ise 5 bin kişilik istihdam oluşturması bekleniyor.

11:54 -
Varlık Fonu’ndan 10 milyar dolarlık yatırım

Hazine ve Maliye Bakanlığının 2020-2022 Yeni Ekonomi Programı kapsamında, TVF’nin özel sektör veya yabancı sermaye iş birliklerine dayanan petrokimya, madencilik ve yerli kaynaklardan elektrik üretimi alanlarında sabit sermaye yatırımlarında yer alması öngörülmüştü.

AA muhabirinin TVF’den edindiği bilgiye göre, bu kapsamda, dış ticaret açığını azaltmak amacıyla stratejik yatırımları gündemine alan fon, ilk yatırımını rafineri ve petrokimya alanında yapacak.

İLGİLİ HABERTürkiye Varlık Fonu ile ilgili soru işaretleri artıyorTürkiye Varlık Fonu ile ilgili soru işaretleri artıyor

Türkiye Varlık Fonunun yaklaşık 10 milyar dolar yatırımla Adana’nın Ceyhan ilçesinde kuracağı rafineri ve petrokimya kompleksinin inşasına, tasarım ve mühendislik çalışmalarının tamamlanmasının ardından 2021’de başlanacak.

İnşaat süresince yaklaşık 10 bin, faaliyet döneminde ise 5 bin kişilik istihdam oluşturması bekleniyor.

CEYHAN’IN PETROKİMYA ÜSSÜ OLMASI SAĞLANACAK

Söz konusu rafineri ve petrokimya kompleksi, Ceyhan’ın uluslararası enerji merkezi olması hedefine destek sağlayacak. Projeyle, bölgede petrokimya üssü ve kimya kümelenmesi geliştirebilmek adına ihtiyaç duyulan ham maddelerin üretilmesi ve gerekli altyapı yatırımlarının hayata geçirilmesi sağlanacak.

İLGİLİ HABERVarlık Fonu Genel Müdürü: Varlık Fonu'nu ailem de anlamadıVarlık Fonu Genel Müdürü: Varlık Fonu'nu ailem de anlamadı

Türkiye’nin rafineri ürünü ithalatı geçen yıl itibarıyla 21 milyon ton olarak gerçekleşti. Petrokimya ürünlerinde ihtiyacın yüzde 80’inden fazlası ithal edilirken, 2018’de bu alanda 13 milyar dolar dış ticaret açığı verildi. Türkiye Varlık Fonu, rafineri ve petrokimya yatırımlarıyla bu alandaki dış ticaret açığının kalıcı olarak azaltılmasına katkıda bulunmayı hedefliyor. Söz konusu yatırımın, dış ticaret dengesine yılda 1,5 milyar dolar katkı sağlaması bekleniyor.

FİNANS MERKEZİ’NE DE ORTAK OLMUŞTU

Türkiye Varlık Fonu, yapımı yılan hikayesine dönen ve açılış tarihi sürekli ertelenen İstanbul Finans Merkezi’nin 465 bin metrekarelik kısmını 1 milyar 670 milyon TL karşılığında devralacak. (AA-sozcu.com.tr)

Son güncelleme: 12:21 03.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more