Sözcü Plus Giriş

Uzun süreli sessizliğini bozdu AKP’yi eleştirdi!

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanlığı’ndan Şubat 2015’te emekli olan Haşim Kılıç, 3 yıllık sessizliğini bozdu. Kılıç, “Adil Rekabete Katkı” ödül töreninde sürpriz bir çıkış yaptı. AKP’yi eleştiren Kılıç, “Oysa iktidara ‘önce ahlak ve maneviyat’ diyerek gelmişlerdi” dedi.

Yavuz ALATAN
06:00 -
Uzun süreli sessizliğini bozdu AKP’yi eleştirdi!

Uzun zamandır ortalarda görünmeyen Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Haşim Kılıç, Rekabet Derneği tarafından düzenlenen “Adil Rekabete Katkı” ödül törenine katıldı…

SÖZCÜ Yazarı Çiğdem Toker ile Prof. Uğur Emek'in ödül aldığı törende Kılıç, kürsüye çıkarak çarpıcı açıklamalar yaptı. Kamu İhale Kanunu'nun yürürlüğe girdiğinden bu yana 186 kez değiştirildiğini belirten Kılıç, AKP iktidarı ve kadrolarını sert eleştirdi.

2007'de AYM Başkanı olan Haşim Kılıç, 2015'te emekli olmuştu.

‘ÜLKEDE RAHAT EDEMEYİZ'

Hukuk felsefesindeki pozitif hukuk-ahlak konusuna değinen Haşim Kılıç şöyle konuştu: “Bir kanun niye bu kadar değiştirilir? Pozitif hukuk kuralını kaldırıyorsunuz ki öbür tarafa, ahlaki tarafı terk ediyorsunuz. Ne yazık ki önce ‘ahlak ve maneviyat' diye iktidara gelen bu arkadaşlarımız, ne pozitif hukuk kuralları bıraktılar ne de ahlak bıraktılar. Dolayısıyla ne bir rekabet, ne bir şey söz konusu olamayacaktır. Biz bu ahlaki daha doğrusu insanların subjektif alanına bırakılan işleri sıfıra indirmediğimiz sürece, bu ülkede rahat edemeyeceğiz.”

‘RET OYU KULLANMIŞTI'

Haşim Kılıç, 2007'de Tülay Tuğcu'nun emekliye ayrılmasıyla boşalan Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na seçilmişti. Kılıç 2008'de AYM'nin önüne gelen AKP'nin kapatılması davasında “Ret” oyu kullanmış ve parti 6'ya 5 oyla kapatılmamıştı.

Mevcut Başkan da bu mesajı verdi: Hakimler baskıyı kayıtsız reddeder

AYM Başkanı Zühtü Arslan

Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) 57'nci kuruluş yıldönümü nedeniyle AYM Başkanı Zühtü Arslan konuşma yaptı. Arslan, 9 Temmuz 2018 tarihinde yürürlüğe giren Anayasa değişikliğiyle Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin anayasallık denetimi yetkisinin Anayasa Mahkemesi'ne verildiğini hatırlattı. Demokraside kuvvetler ayrılığının önemini vurgulayan Zühtü Arslan dikkat çeken şu açıklamada bulundu: “Anayasal kimliğimizin temel unsurlarından olan hukuk devleti ve kuvvetler ayrılığı; yargının yasama ve yürütmeden bağımsız olmasını gerektirmektedir. Bu anlamda yargı bağımsızlığı, demokratik hukuk devletinin olmazsa olmaz gereklerindendir. Hakim hiçbir şart ve ahval altında aklını ve vicdanını başkasına emanet edemez. Hakim ve savcılar, bağımsızlıklarına doğrudan ya da dolaylı olarak etki edebilecek baskı ve tesiri kayıtsız şartsız reddederler.”

‘Bitmek bilmeyen bir hukuksuzluk çalkantısı içindeyiz'

Yazarımız Çiğdem Toker, ödülünü Prof. Dr. Nurkut İnan'dan aldı.

Rekabet Derneği, SÖZCÜ Gazetesi yazarı Çiğdem Toker'e “Adil Rekabete Katkı” ödülü verdi. Toker ödüle, kamu ihalelerinde rekabet konusunda iz bırakan yazıları nedeniyle değer görüldü. Rekabet Derneği Başkanı Prof. Dr Erdal Türkkan, ödülün cesaret niteliği taşıdığını belirtti. Çiğdem Toker ise ödülle ilgili şöyle konuştu: “Gazetecilik tarihi, gerçekleri halktan saklayan iktidarlarla onu ortaya çıkarmaya çalışan gazetecilerin çatışmasının tarihidir. Bitmek bilmeyen bir hukuksuzluk çalkantısı içindeyiz. Gazeteciler, bilim insanları, hukukçular söyledikleri, yazdıkları bir cümle, söyledikleri bir söz yüzünden ömürlerinin bir kısmını adliye koridorları, mahkeme salonları, cezaevi koğuşlarında bırakıyor. Ödüle böyle bir dönemde değer görülmek moralimizi ve direncimizi çoğalttığı için çok kıymetlidir.”

Son güncelleme: 09:15 30.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more