Sözcü Plus Giriş

Sinan Meydan; “Köy Enstitüleri eğitim ve üretim hedefindeydi.”

Eğitim-İş Konya Şubesi tarafından düzenlenen “Bir milletin uyanışı ve 79. yılında Köy Enstitüleri" konulu söyleşi programına katılan Tarihçi ve yazar Sinan Meydan, Köy Enstitülerinin hedefinin üretim için eğitim, eğitim için üretim olduğunu söyledi.

Mehmet Ali KAYACI / Konya
16:34 -
Sinan Meydan; “Köy Enstitüleri eğitim ve üretim hedefindeydi.”

Tarihçi – Yazar Sinan Meydan, Eğitim -İş Konya Şubesi tarafından düzenlenen “Bir milletin uyanışı ve 79. Yılında Köy Enstitüleri” programına katıldı.

Programın açılışında konuşan Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, “Köy Enstitüleri eğitimde yapılan bir seferberliğin adı olup, aslında bir mucizedir. Kendi insanına inanmanın, bu kadim topraklarda istenildiğinde neler yapılabileceğinin bir kanıtıdır. Bütün bunların sonucunda tüm dünyanın hayranlıkla izleyeceği, gıpta edeceği eğitim sisteminin adıdır” dedi.

KÖY ENSTİTÜLERİ ÜRETİM VE EGİTİM HEDEFİYLE KURULDU

Köy Enstitülerinin kuruluş hedefinin üretim için eğitim, eğitim için üretim olduğuna vurgu yapan Tarihçi – Yazar Sinan Meydan, “Cumhuriyeti zor koşullarda kazandık. Ama koruyamadık. Atatürk ve Atatürkçü Köy Enstitülerini doğru anlayıp, demokrasiyle taçlandırabilseydik bugünleri yaşamazdık. Toplum ve millet olarak cumhuriyetimize omuz verip, demokrasiyle taçlandırmalıyız. 100 yıl önce bu ülkeyi yeniden kuranlar milletin egemenliğini korudular. Cumhuriyetle birlikte kalkınan ülkemizin kalkınmasında 1950'den sonra geri adım atılmaya başladı. Yanlışlar yapıldı. Genç arkadaşlarıma söylüyorum. Tarih TV dizilerinden, konuşmalardan öğrenilmez. Kaynağından ve kitaplardan okunarak öğrenilir. Köy Enstitüleri aslında bir Atatürk projesidir. Merkezinde köy ve üretim vardır. Üreten bir Türkiye hedeflenmiştir. Geri kalmışlığa ve emperyalizme karşı dik bir duruş vardır. Eğitim milli olacak, akla ve bilime dayanacak, karma ve laik olacaktır. Atatürk 1923'te İzmir İktisat Kongresinde eğitim modelini açıklıyor. O da Köy Enstitüleri modelidir. Bu modelde ihtiyaç duyulan veriliyor. Boş şeyler değil, hayat için gerekli şeyler öğretiliyordu. Eğitim için üretim, üretim içinde eğitim hedefinde olan ülkemize ait milli bir eğitim modelidir. Kapatılması yanlıştı. Bu ülke hala ayakta duruyorsa cumhuriyetimiz, kazanımları ve sadece Türk insanının özgün olarak gerçekleştirdiği milli olan Köy Enstitüsü anlayışının attığı temellerden dolayıdır. Sonuçta Köy Enstitüleri bir Türk buluşu olup, sadece bir eğitim kurumu değil, bir aydınlanma projesidir. Çağdaş, bilimsel ve laik bir eğitim modelidir. Üretimin yanında, kültür, sanat ve spora önem veriliyordu. Ülkemizde yeniden bir eğitim devrimine ihtiyaç vardır. Bu eğitim laik, bilimsel ve Köy Enstitüsü modelinde bir vizyon ortaya konmalıdır. Yeni bir kuşak geliyor. Bu kuşağın cumhuriyetin ve Atatürk'ün ışığıyla aydınlanması önemlidir” diye konuştu.

Katılımın yoğun olduğu söyleşi sonunda Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit tarafından Tarihçi-Yazar Sinan Meydan'a bir plaket takdim edildi.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more