Sözcü Plus Giriş

ABD Senatosu, sözde ‘Ermeni soykırımı’ tasarısını kabul etti!

ABD Senatosu, 1915 olaylarını sözde 'Ermeni soykırımı' olarak tanıyan tasarıyı oy birliğiyle kabul etti. Senatonun bu konudaki görüşünü yansıtan bir düzenleme olan karar tasarısının, yasal olarak herhangi bir bağlayıcılığı bulunmuyor.

21:27 -
ABD Senatosu, sözde ‘Ermeni soykırımı’ tasarısını kabul etti!

ABD Senatosu, 1915 olaylarını sözde ‘Ermeni soykırımı’ olarak tanıyan tasarıyı kabul etti.

Demokrat New Jersey Senatörü Bob Menendez ve Cumhuriyetçi Texas Senatörü Ted Cruz tarafından sunulan söz konusu tasarı bugün oylandı.

İLGİLİ HABERTürkiye Ermenilerinin yeni patriği Sahak Maşalyan olduTürkiye Ermenilerinin yeni patriği Sahak Maşalyan oldu

Tasarıya ilişkin Senato Genel Kurulunda yapılan oturumda, kurulda hazır bulunan senatörlerden oylamaya karşı çıkan olmadı.

İLGİLİ HABERABD'nin düşmanca hamlesine Türkiye'den sabaha karşı çok sert tepkiABD'nin düşmanca hamlesine Türkiye'den sabaha karşı çok sert tepki

Senatonun bu konudaki görüşünü yansıtan bir düzenleme olan karar tasarısının, yasal olarak herhangi bir bağlayıcılığı bulunmuyor.

ALTUN’DAN TEPKİ

ABD Senatosu’nun kararına tepki gösteren İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Kabul edilen Ermeni yasa tasarısı ikili ilişkilerimizin geleceğini tehlikeye atmaktadır. Yaptırımlar ve tehditler ulusal güvenlik çıkarlarımızı korumaktan vazgeçiremeyecek.” ifadelerini kullandı.

BAKAN DÖNMEZ KINADI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ABD Senatosu’nun karar tasarısını kabul etmesini kınadı.

İLGİLİ HABERSon dakika... ABD'nin skandal kararına Türkiye'den art arda tepkiler!Son dakika... ABD'nin skandal kararına Türkiye'den art arda tepkiler!

 

Senatör Bob Menendez, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda tasarının kabul edildiğini duyurdu.

Daha önce Beyaz Saray’ın da devreye girmesiyle Cumhuriyetçi senatörler Lindsey Graham ve ardından David Perdue, tasarının oylanmasını engellemişti. AA

Son güncelleme: 09:14 17.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more