Sözcü Plus Giriş

İstanbul seçimlerinin tarihi belli oldu! İstanbul seçimi ne zaman?

Yenilenecek İstanbul seçimlerinin tarihi belli oldu. 7 Temmuz diye duyurulan tarihin daha sonra alınan kararla 23 Haziran günü olarak değiştirildiği öğrenildi. İstanbullu 23 Haziran 2019 tarihinde yeniden sandık başına gidecek. 

Sözcü Ankara
Güncellenme: 12:19, 01/07/2019
İstanbul seçimlerinin tarihi belli oldu! İstanbul seçimi ne zaman?

YSK, olağanüstü itiraz sürecine ilişkin mesaisini doldurmak üzere. Kurul 22 Nisan'da AK Parti'nin ve MHP'nin başta İstanbul, Büyükçekmece ve Maltepe itirazlarını gündeme almıştı. 23 ve 24 Nisan'da Kurul olağanüstü itirazlara ilişkin ara kararlarını açıklamıştı. Verilen ara karar çerçevesinde 41 bin 132 kısıtlı seçmenin araştırılması istenmişti. Araştırma için 5 gün süre tanındı. YSK, ayrıca AK Parti'nin itirazları nedeniyle 5 bin 315 kısıtlı seçmenin daha araştırılmasını istedi. Araştırılacak seçmen sayısı böylece 46 bin 447 oldu. Kurul, MHP'nin olağanüstü itirazları için Maltepe 1. ve 2. İlçe Seçim Kurullarından MHP’nin sandık kurulu başkan ve üyeleriyle ilgili iddialarının da araştırılmasını istedi. Verilen 5 günlük sürenin sonunda istenilen belge, doküman ve evraklar 39 ilçe seçim kurulu tarafından YSK'ya iletildi. Bu bilgiler ve belgeler ışığında olağanüstü itirazlar incelendi. YSK, son olarak nihai kararı verdi. Kurul üyeleri 7'ye karşı 4 oy ile seçimin iptalini ve 23 Haziran tarihinde yenilenmesi kararını verdi.

İHA

 

İlginizi ÇekebilirSon dakika.... YSK'dan çok tartışılacak karar! İstanbul seçimleri iptal edildiSon dakika.... YSK'dan çok tartışılacak karar! İstanbul seçimleri iptal edildi

 

Yayınlanma Tarihi:19:33,