Sözcü Plus Giriş

TBMM başkanı Mustafa Şentop kimdir? Mustafa Şentop kaç yaşında ve nereli?

Mustafa Şentop, Binali Yıldırım'dan boşalan Meclis başkanlığı koltuğuna aday olmuştu. Mustafa Şentop, TBMM'de yapılan oylamanın ardından Meclis Başkanı seçildi. Peki Mustafa Şentop kimdir, kaç yaşında ve nereli?

15:32 -
TBMM başkanı Mustafa Şentop kimdir? Mustafa Şentop kaç yaşında ve nereli?

Toplantının başında Genel Kurulda, AKP Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop'un TBMM Başkanvekilliğinden, AKP Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç'in de Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliğinden istifaları okunduktan sonra oylama başladı. İlk iki turda yeterli oyu alamayan Mustafa Şentop üçüncü turda TBMM başkanı oldu. İşte Mustafa Şentop’un hayatına dair merak edilenler…

MUSTAFA ŞENTOP KİMDİR?

Mustafa Şentop, 1968 yılında Tekirdağ'da dünyaya gelmiştir.

Öğretim Üyesi, Prof. Dr; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Yüksek lisans ve doktorasını Marmara Üniversitesinde Kamu Hukuku alanında yaptı.

1993 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2002'de doktor, 2005'te doçent, 2011'de profesör oldu. Marmara Üniversitesi dışında birçok üniversitede lisans ve lisans üstü seviyesinde dersler verdi. Marmara Üniversitesinde çeşitli idari görevlerde bulundu. Öğrencilik yıllarından itibaren çeşitli dergilerde yazarlık, yöneticilik ve editörlük; akademik dergilerde yayın kurulu üyeliği, editörlük ve hakemlik yaptı. Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezinin (ESAM) İstanbul Başkanlığı görevini yürüttü. 4. ve 5. Olağan Kongrelerde AK PARTİ MKYK Üyeliğine seçildi ve 2012-2015 yılları arasında Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

24, 25 ve 26. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. Anayasa Komisyonu Başkanvekilliği yaptı. 24. Dönemde Anayasa Uzlaşma Komisyonunda AK PARTİ'yi temsilen görev aldı. 26. Dönemde Anayasa Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more