Sözcü Plus Giriş

Tam ‘bize’ göre!

2018 yılının son çeyreğinde tanıştığımız Ford Focus'un dizel motorlu, otomatik vitesli sedan gövde tipli versiyonunu kullandım! Otomobil, sedanların oldukça değer verildiği ülkemizde tercih edilebilecek en önemli sedan otomobiller arasında diyebilirim bir de fiyatları biraz daha uygun olsa...

Fatih TAN
16:20 -
Tam ‘bize’ göre!

Ford markasının ilk defa 1999 yılında bizimle tanıştırdığı modeli olan Focus, Escort modelinin yerini almıştı. O günden bu yana 4 kasa değiştiren model markanın kompakt sınıf modeli olarak öne çıkıyor.

En yeni Focus ile karşılaştığınızda otomobilin kardeşi Fiesta modelini andıran bakışlara sahip olduğunu fark edeceksiniz. Bir önceki jenerasyondaki motor ızgarası, ön kısımdaki şeklini korumuş.

Otomobilin yanına geçtiğinizde ise sade ve yumuşak çizgileri sayesinde gözünüz detaylara takılmadan bir uçtan diğer uca rahatlıkla gidiyor. Ancak tamamen değişen otomobilin jantları hemen gözünüze çarpıyor.

Test aracımızın üzerinde olan jantlar Titanium donanımda standart olarak geliyor ve 17 inç boyutunda. Tasarım olarak bence yeni Focus’un görüntüsünü kötü yönde etkileyen unsurlardan en çok dikkat çekeni.

Focus Sedan’ın arkasına göz attığınızda ise yere paralel olan çift parçalı stopları, bagaj kapağının ortasında yerini alan Focus yazısını ve tamponun iki ucuna yerleştirilmiş kedi gözleri dikkatinizi hemen çekiyor.

Yeni Focus boyut olarak 4647 mm uzunluğunda ve eski versiyondan 113 mm daha uzun. 1825 mm genişliğinde olan yeni Focus eski modeline göre 2 mm daha geniş ve 1454 mm  yüksekliğinde olan otomobil eski versiyona göre 30 mm daha alçak biçimde tasarlanmış. Yeni Focus’un bagaj hacmine gelecek olursak tam 511 litre ve bu değer eski versiyondan 139 litre daha geniş.

Focus’un içine geçtiğinizde ise sizi yeni Fiesta’dan tanıdığınız iç mekan karşılıyor. Konsol ortasında çıkıntılı biçimde yerleştirilmiş multimedya ekranı, üç kollu direksiyon, turkuaz renkli gösterge tablosu işaretçileri, klima kontrol ünitesi bunların en belirginleri.

Yeni Focus’un içinde en çok dikkat çeken yeni bir özellik ise üreticinin, vites kolu yerine döner bir buton kullanması. Özellikle ani manevralar yapmanızı gerektiren durumlarda işleri biraz zorlaştıran bu detay görsel olarak kullanıcıyı oldukça tatmin ediyor.

Gelelim test otomobilimizin motoruna. Ford, yeni Focus’ta yeni bir motor ve yeni bir şanzıman kullandı. 8 ileri tam otomatik aktarma organı entegre edilmiş olan motor 1.5 litre hacminde. 120 beygir güç ve 300 Nm tork üretiyor. Şanzımanın 8 ileri olması Focus’a ekstra verimlilik sağlarken özellikle uzun yolculuklarda sürüş konforunu da bir adım öne çıkarıyor.

Otomobilin fabrika verilerine göre yakıt tüketimi karma olarak 3,7 lt / 100 km gibi iddialı bir rakam olarak gösterilmiş. Ben şehir içinde kullandığım süre boyunca 7,3 lt / 100 km gibi bir değerde yakıt tüketimi gerçekleştirdim.

Yeni Focus’un içine bindiğiniz andan itibaren otomobilin yeni, geniş ve konforlu olduğunu fark ediyorsunuz. Hareket ettiğinizde de Focus bir önceki versiyona göre daha dinamik tepkiler sürücüsüne veriyor. Eski versiyona göre daha alçak olarak konumlandırılan ağırlık merkezi otomobilin iyi olan yol tutuşunu daha da iyileştirmeyi başarmış. Ayrıca kabin içindeki yalıtım seviyesi bir sınıf daha arttırılmış diyebilirim.

Test otomobilimizin donanımıyla alakalı size bilgi vermem gerekirse göz hizası gösterge paneli (HUD), döner vites konsolu, kablosuz şarj özelliği, 180 derece geniş geri görüş kamerası, dur-kalk özellikli adaptif hız kontrol sistemi, şerit hizalama özellikli geliştirilmiş adaptif hız kontrol sistemi, yansıma önleyici uzun farlar ve dinamik LED ön far sistemi, aktif park asistan, SYNC3 multimedya sistemi ve Bang&Olufsen ses sistemi.

Yeni Ford Focus Sedan ülkemizde 1.5 lt benzinli ve 1.5 lt dizel motor seçenekleriyle, Trend X ve Titanium donanımları ise satın alınabiliyor. Otomobilin etiket fiyatı ise 130 bin TL’den başlıyor. Test aracımızın donanımda olan bir Focus Sedan almak isterseniz 171 bin TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor!

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more