Türk Hava Yolları fena çakıldı!

Ülke ekonomisini nasıl yönetiyorlarsa Türk Hava Yolları'nı da öyle yönetmeyi denediler, Varlık Fonu'na devrettiler. Beter ettiler! Eş, dost, yandaş hep beraber sırtına bindiler, ağır geldi, şirket havalanamadan piste çakıldı.

Hisseleri son bir yılda borsada “yüzde 23” değer kaybetti. Bugün 344 uçağı olan Türk Hava Yolları'nın piyasa değeri sadece 2 milyar 850 milyon dolar… Tabii 11 milyar dolar da borcu var!

★★★

Bırakın orta boyu, neredeyse küçük şirket değerinde… Fiyatı düştükçe düşmüş… Utanmasa KOBİ olacak! Kamu bankalarına ucuz kredi için baş vuracak.

Hani BİM marketleri var ya, THY'nin ederi neredeyse onun bile yarısı kadar! BİM'in piyasa değeri 5 milyar 30 milyon dolar!

Halbuki yönetiminde dünya havacılığının duayen isimlerinden Ensar Vakfı, TÜRGEV Vakfı, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi'nin AKP döneminden kalma yöneticileri var!

Havayolu taşımacılığı ile ilgisi, biniş kartına bakıp koltuğu hostese sormadan bulabilecek olan bu kişiler şirketi hakkıyla yönetememişler demek… Hayret!

★★★

Kendisini ve karısını uçağın önüne kırmızı halı serdirip karşılatan, çalışanlara kendisini alkışlatan THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı; “THY'nin 2019 yılı yolcu hedefinin 4 milyon, ciro hedefinin ise 600 milyon dolar aşağı çekmek zorunda kaldığını” açıklamasını yaptı.

Bahane olarak İstanbul Havalimanı'na taşınma süreci, Boeing uçaklarında çıkan sorunlar öne sürülebilir de, bu durum iki THY'nin neden bir ENKA İnşaat şirketi kadar ettiğini açıklamaz!

★★★

Boeing demişken, işte benim asıl endişem! Erdoğan'ın 13 Kasım'da Amerika'ya gidecek. Amerikan Başkanı Trump ile görüşecek.

Daha önce Erdoğan, türlü şikâyetlerle Trump'ı ziyarete yine Amerika'ya gittiğinde, girdisi çıktısı, oturması, kalkması, toplam 50 dakika süren görüşmenin ardından uçak alım anlaşması açıklanmıştı.

★★★

Trump, bizimkilere ayaküstü 11 milyar dolarlık uçak kitlemişti. Ayağımız alışsın diye indirim bile yapmadı! Yine de ayağımızı alıştırdı. Hop oradayız!

Hiç değilse Türkiye'nin 1.4 milyar dolar ödeyip alamadığı F-35'lerin parasını iade etse. Nereden baksan yarım THY!

Göreceksiniz muhtemelen Patriot Hava Savunma Sistemleri'nden satacak bu gidişimizde. Hazır mıyız 3.5 milyar dolar daha Amerika'ya ayakbastı parası ödemeye?

★★★

Hani hangi ülkenin uçağını düşüreceğimiz bilemediğimiz Rusya'dan satın aldığımız S-400 füzeleri için THY'nin şirket değeri kadar para ödedik.

Putin sevinçten Erdoğan'a bedava dondurma ısmarlarken füzeler için paramız çıkışmadı, Rus bankasında kredi aldık. Yani adamlara bir THY borçlandık!

★★★

İnsanın aklına ister istemez Ortadoğu kabile devletleri gibi siyasi rüşvet için yapılan ticari anlaşmalar geliyor. Ülke borçtan kırılırken çok elzem mutabakatlara varılıyor!

Tabii bu paraları kimse cebinden ödemiyor. Yeni vergiler gelince hiç sıkma canını… Eee yedi düvele meydan okumak bedava mı? Tatlı tatlı sen ödüyorsun parasını!

Reklam harcamaları şirket sırrı!

Türkiye'de yasaklanan, taşıtı bile olmadan ulaşım sağlayan, iki kasa bir masa UBER'in değeri sözde dünya markası Türk Hava Yolları'nın tam 20 katı!

Şirketin yarısı borsada halka açık… Borsadan hisse alıp şirkete ortak olanı yıllardır ağlatan Türk Hava Yolları sonunda giderleri azaltma kararı aldı!

★★★

Oysa THY'nin kasası, parasal destek arayan yandaşın çaldığı ilk kapı… Neredeyse sokaktaki simitçiye sponsor olmadıkları kaldı… Sonuçta halktan toplanan vergilerle kurulmuş ve borsada halka açılmış bir kamu kuruluşu THY… Hissedarlara ve halka her kuruşun hesabının vermesi gerekiyor. Kime ne kadar para veriyor? Şşşıttt, şirket sırrı!

★★★

Soruyorsun, aldığın cevap klasik “reklam gideri” ödeneği! Belli ki reklamın bedava yolunu da bilmiyorlar! Daha önce apronda deve kestiklerinde yurtdışında bile haber olmuşlardı. Bu sefer gergedan boğazlasınlar apronda! Dünya duysun anında!

Bir yandaş ağlıyor gözleri yaşlı!

Giderleri azaltma kararı ile bir yandaş ağlıyor gözleri yaşlı… Ne olacak ballı danışmanlık maaşları? Lüks otellerde konaklamalar, temsil ve ikram harcamaları?

Partiliye peşkeş çekilen şirket imkanları? Eşe, dosta, akrabaya da mı kadro kalmadı? Ya yandaş medya reklamları? Kimse okumuyor diye para kazanmasınlar mı?

★★★

İyi bari tanıtım gezilerini de azaltın, göremesinler başka diyarları. Koskoca THY'ye yakışır mı? Bari organizasyonları kısmasınlar. Eğleniyorlardı sabaha kadar!

Bol harcırah ödenen yurtiçi ve yurtdışı görev giderleri de dâhil mi? Ben bile isyan ettim, yazıktır ağlatmasınlar artık yiyicileri!