Çekya’da corona kısıtlamaları halkı sokağa döktü

Çekya'nın başkenti Prag'da corona virüsü önlemlerini protesto eden holiganlar polisle çatıştı. Çıkan olaylarda 16 kişi gözaltına alındı, 20 kişi de yaralandı.

Çekya’da corona kısıtlamaları halkı sokağa döktü

Çekya’nın başkenti Prag’ın en turistik yerlerinden biri olan Eski Şehir Meydanı bugün holiganlar ile polis arasında sert çatışmalara sahne oldu. Kendilerini “Sivil Memnuniyetsizlik Hareketi” olarak adlandıran bir grup, Çekya hükümetinin corona virüsü salgını ile mücadele kapsamında getirdiği kısıtlamaları protesto etti.

Protesto esnasında hükümeti eleştiren sloganlar atan gruba, futbol ve hokey kulüplerinin holigan taraftar grupları da katıldı. 500’ü aşkın kişinin katıldığı protesto gösterisinin yerel saatle 15.00'de sona ermesinin ardından hükümetin 2 hafta süreliğine spor karşılaşmalarını askıya almasını protesto eden holigan gruplar polisle çatıştı.

FOTO: İHA

20 KİŞİ YARALANDI

Holiganlar polise taş, çöp kutuları ve havai fişeklerle saldırırken, polis ise gruba ses bombası ve tazyikli suyla karşılık verdi. 2 saat kadar süren çatışmalar sonrası polis 16 kişiyi gözaltına alırken, olaylarda 20 kişi de yaralandı.

Çekya Başbakanı Andrej Babis yaptığı açıklamada olayları kınarken, “Kendilerini ve başkalarını tehlikeye atan bazı vatandaşların bu denli acımasız ve bencil olmaları karşısında şoke olmuş durumdayım” dedi. (İHA)

FOTO: İHA

İtalya rekor tazeledi, İngiltere kritik eşikte... İlginizi Çekebilir İtalya rekor tazeledi, İngiltere kritik eşikte...

Maske takmayan aile hekimi 103 hastasına Covid-19 bulaştırdı İlginizi Çekebilir Maske takmayan aile hekimi 103 hastasına Covid-19 bulaştırdı
aile aile hekimi Avrupa Belçika Çekya Corona Futbol hastane İngiltere İtalya Ölüm Polis protesto Sağlık TARAFTAR