Sözcü Plus Giriş

İngiltere Başbakanı Johnson, corona virüsünden çıkış planını açıkladı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkedeki karantina kısıtlamaları ile ilgili 3 aşamadan oluşan yeni planını açıkladı. Buna göre, insanlar gün içinde dışarıda istedikleri kadar spor yapabilecek.

23:18 -
İngiltere Başbakanı Johnson, corona virüsünden çıkış planını açıkladı

Başbakan Johnson, ikinci bir dalganın başlama riskine karşı kısıtlamaların sonlandırılması için henüz erken olduğunun altını çizdi. Johnson, İngiltere'de 23 Mart'tan bu yana uygulanan karantina kısıtlamalarının gevşetilmesiyle ilgili yeni bir yol haritası sundu.

EVDE KALIN YERİNE ‘UYANIK OLUN’

Johnson konuşmasında ‘evde kalın' mesajı yerine bu defa ‘uyanık olun' ifadelerini kullandı. Buna göre 13 Mayıs Çarşamba gününden itibaren birinci safha başlıyor. Bu süreçte, 23 Mart'tan bu yana devam eden kısıtlamalar sürecek ancak insanların gün içinde dışarıda istedikleri kadar spor yapmalarına izin verilecek.

HAZİRANDA İKİCİ SAFHAYA GEÇİLECEK

İnsanlar, sosyal mesafeyi koruyarak açık alanlarda ve parklarda aktivite yapabilecek. Sahillerde güneşlenebilecek. Bu sürede evden çalışma imkanı olanların buna devam etmeleri gerektiğini belirten Johson, evden çalışması mümkün olmayanların ise toplu ulaşım kullanmaktan mümkün olduğu kadar kaçınmaları gerektiğini söyledi.

Birinci safhanın başarı bir şekilde geçirilmesi halinde haziran ayının başında ikinci safha başlayacak. Bu safhada bazı mağazaların ve ilkokulların açılması bekleniyor. Temmuz ayı başında da bazı turistik ve halka açık mekanların açılması bekleniyor.

‘COVID UYARI SİSTEMİ’ HAYATA GEÇİYOR

Başbakan Johnson ayrıca beş seviyeden oluşan yeni Covid Uyarı Sistemi'nin işleyeceğini kaydetti. Sistem, seviye 1 ile seviye 5 arasında salgına karşı risk seviyelerini belirleyecek. 1'inci seviye salgın tehlikesinin İngiltere'den tamamen ortadan kalktığına işaret ederken 5'inci seviye, tehlikenin en yüksek seviyede olduğunu bildirecek. DHA

İLGİLİ HABERİngiltere corona tedavisinde immün plazma yöntemini deniyorİngiltere corona tedavisinde immün plazma yöntemini deniyor İLGİLİ HABERSon dakika... Türkiye'den İngiltere'ye gönderilen corona malzemeleri gündem olduSon dakika... Türkiye'den İngiltere'ye gönderilen corona malzemeleri gündem oldu
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more