Okullar ne zaman açılacak? 30 Nisan’da okullar açılır mı? MEB’den açıklama!

Okulların açılışı hakkında hem veliler hem de öğrenciler meraklı bekleyişini sürdürüyor. Corona virüsü salgını nedeniyle eğitime verilen aranın ardından uzaktan eğitim sistemine geçişmişti. 30 Nisan 2020 tarihine kadar tatil devam edecek. Peki 30 Nisan'dan sonra okullar açılacak mı? Okullar ne zaman açılacak? İşte Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan son açıklamalar...

Okullar ne zaman açılacak? 30 Nisan’da okullar açılır mı? MEB’den açıklama!

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü salgını nedeniyle ülkemizde de eğitime ara verilmiş ve okullar 30 Nisan 2020 tarihine kadar tatil edilmişti. 30 Nisan’ın yaklaşmasıyla birlikte öğrenciler ve veliler okulların ne zaman açılacağını merak etmeye başladı. Özellikle de okullar 30 Nisan’dan sonra tatil olacak mı sorusu merak konusu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların tatil olmasına ilişkin son yaptığı açıklamaları haberimizden görebilir, yeni gelişmeleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların 30 Nisan'da açılıp açılmayacağına ilişkin bir soru üzerine, konunun önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde yeniden masaya yatırılacağını ve kararın çok kısa bir zamanda kamuoyu ile paylaşılacağını söyledi.

Okulların hangi ayda açılırsa açılsın planlamaların hazır olduğunu dile getiren Ziya Selçuk, şöyle konuştu:

* Bizim için mayıs, haziran ayları çok önemli. Bilim Kurulu'nun tavsiyelerine bağlı olarak dünyadaki ve Türkiye'deki duruma bakarak mayıs, haziran aylarını değerlendirmek bizim açımızdan çok kritik. Diyelim ki bu tür bir durum söz konusu olmadı.

* O zaman bizim için temmuz ve ağustos ayları, daha çok tatil olarak değerlendirmek istediğimiz aylar. O nedenle ağırlıklı olarak mayıs, haziran aylarını çok önemsiyoruz.

* Bu senaryo gerçekleşmezse eylül ve ekim ayları bizim açımızdan çok kritik. Hem mayıs, haziran önemli, hem de eylül, ekim önemli. Bunların hepsi için gün gün, hafta hafta planlarımız hazır.

Bakan Selçuk, telafi eğitimlerini de mayıs-haziran ile eylül-ekim için daha ağırlıklı olarak düşündüklerini kaydetti.

TELAFİ EĞİTİM NASIL OLACAK?

Uzmanlar, telafi eğitiminin kaybedilen okul zamanının hızlandırılmış ve tamamlayıcı bir eğitim olduğunun altını çizerek, telafi eğitiminin okulların kapalı kaldığı iş günü kadar yapılamayacağına işaret ediyor.

Bu eğitimlerin verilmemesi durumunda, öğrenmede unutmanın katlanarak artacağından hareketle eğitim uzmanları, öğrencilerin telafi edilemez bilişsel, duygusal kayıplar yaşamaması gerekli olduğu düşünülüyor.

Bakan Selçuk, “TBMM’de kabul edilen ‘Telafi eğitimi düzenlemesi’ kısmi ve hızlandırılmış bir ‘telafi’ sürecini tanımlamaktadır. Dönemin bütün bir şekilde tekrarı veya yaz tatilinin ortadan kalkması söz konusu bile değildir. Çocuklarımızın yaz tatilini doyasıya yaşamasını ümit ediyoruz.” açıklamasını yaptı.

Bilim Corona Cumhurbaşkanı meb Milli Eğitim Bakanı Milli Eğitim Bakanlığı okul Recep Tayyip Erdoğan söz tatil TAyyip Erdoğan TBMM Türkiye
Loading...