Sözcü Plus Giriş

Dolar ne kadar oldu? Yeni haftada dolar/TL kurunda son rakamlar…

Haftayı 5.98 seviyesinden kapatan dolar/TL kuru, gece saatlerinde 6 seviyesini aştıktan sonra sabah saatlerinde 5.97-7.98 bandında güne başladı.

Güncellenme: 10:13, 03/02/2020
Dolar ne kadar oldu? Yeni haftada dolar/TL kurunda son rakamlar…

Dolar/TL’de, İdlib başta olmak üzere jeopolitik gelişmelerin ve küresel piyasalarda corona virüs endişelerin yarattığı baskı devam ediyor. Tahvil getirilerinde belirgin düşüş eğilimi sürerlen piyasada Hazine ihaleleri takip edilecek.

Öte yandan Suriye’nin İdlib bölgesine gönderilen unsurlara Suriye hükümet güçleri tarafından topçu ateşi açılması sonucu dört asker hayatını kaybederken, biri ağır olmak üzere dokuz asker yaralandı. İdlib başta olman üzere Suriye’ye yönelik son dönemde jeopolitik endişeler artmış durumda.

Asya borsaları ve petrol, koronavirüs salgınının dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’deki talebin azalacağı endişesiyle düşerken, uzun bir tatilden sonraki ilk işlem gününde Çin piyasaları sert geriledi.

Çin lokomotif hisseleri %7.7 düşüş gösterdi. Şu ana kadar koronavirüsten dolayı Çin’de hayatını kaybedenlerin sayısı 361’e yükseldi.

Virüs nedeniyle petrol fiyatlarında da belirgin düşüş sürüyor. Petrol fiyatındaki düşüş Ocak ayının ilk haftasına kıyasla 15 dolar seviyesinde 8 Ocak’ta 71.75 dolar olan Brent ham petrolü bu sabah itbarıyla 56 dolar civarında.

Hazine ise bugün 5 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli, 6 ayda bir % 1.18 reel kupon ödemeli tahvilin ilk ihracını gerçekleştirecek.

Şubat iç borçlanma programına bugün yapılacak ihraçla başlayacak Hazine Ocak ayında tahminlerin oldukça üzerinde borçlanması ardından Cuma günü Şubat ve Mart iç borçlanma öngörüsünde 16 milyar TL düşüşe gitti.

Bankacılar Şubat ve Mart’taki 59 milyar milyr TL borçlanma öngörüsü nedeniyle Hazine’nin Ocak ayında ön finansman sağlayacağını zaten tahmin ediyorlardı.

Bu 60 milyar Cuma günü itibarıyla 43 milyar TL’ye revize edildi.

GÖSTERGE 2 TAHVİL 3 YILIN EN DÜŞÜŞĞÜNDE TEK HANEDE

TL’deki baskıya karşın tahvil, CDS, eurobond piyasalarında daha iyimser bir seyir gözleniyor. TCMB’nin dün açıkladığı üzere tahvil portföyünü 19 milyar TL’den bilançocunun %5’ine yani yaklaşık 32-33 milyar TL’ye çıkaracak olması ve Hazine’nin uzun süredir uzun vadeli sabit kuponlu tahvil ihraç etmemesi süreci destekler nitelikte. Enflasyondaki düşüş ve TCMB faiz indirimleri de düşüşü destekleyen diğer belirgin unsurlar.

Türkiye’nin 5 yıllık CDS’leri 240 baz puanın da altını test etti. Ekim ayında 410 puanı aşan CDS’lerdeki bu düşüş aynı zamanda 20 ayın en iyi risk iştahına da işaret ediyor. Son günlerde piyasada yaşanan satış baskısına karşın CSD’ler nispeten yatay.

Gösterge 10 yıllık tahvilin ortalama bileşik getirisi son bir yılda 10 puan geriledi. Geçen yıl Mayıs’ta %21 seviyesindeki bileşik getiri Cuma günü spot kapanışta ortalama %10.09 oldu. Gösterge 10 yıllık tahvilde bu seviyeler en son 2017 son çeyrekte görülmüştü.

Gösterge 2 yıllık tahvilin ortalama bileşik getirisinde ise geçen hafta en düşük %9.96 seviyesi test edildi. Spot kapanışta ortalama bileşik getiri %10.04 oldu. Gösterge 2 yıllık tahvilde bu seviyeler en son 2016 yılı son aylarında görülmüştü.

Öte yandan Suriye’nin İdlib vilayetinden Türkiye’ye yönelik artan göç baskısı ve buna Türkiye’nin tepkisi de piyasada yakından takip ediliyor. (REUTERS)

Yayınlanma Tarihi:08:06,