Sözcü Plus Giriş

Japonya’dan ekonomik destek açıklaması

Türkiye'nin döviz takası anlaşması yapmasının gündemde olduğu Japonya'nın başbakanı Shinzo Abe, "Ekonomik aktiviteyi canlandırmak için yardım yapmak isteriz" dedi.

14:33 -
Japonya’dan ekonomik destek açıklaması

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, corona virüsü salgınını durdurmak ve ekonomi üzerinde yarattığı tahribatı sınırlamak için ülkesinin gelişen ülkelere tıbbi ve maddi destek vermeyi planladığını söyledi. 

Abe, videokonferans ile katıldığı İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Ekonomik aktiviteyi canlandırmak için yardım yapmak isteriz” dedi.

Abe Japonya’nın yapacağı yardımın acil kredileri de içerebileceğini söyledi.

SWAP ANLAŞMASI KONUŞULUYORDU

Türkiye’nin döviz-TL takası (swap) için görüşme yaptığı ülkelerden birinin Japonya olduğu basına yansımıştı. Japonya ile 10 milyar dolar değerinde swap anlaşması yapılabileceği iddia edilmişti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) dün bir açıklama yaparak Katar Merkez Bankası ile arasında 17 Ağustos 2018 tarihinde imzalanan ikili para takası (swap) anlaşmasının yenilendiğini duyurmuştu. TCMB, söz konusu anlaşmanın tutarının 5 milyar ABD doları karşılığı Türk lirası ve Katar riyalinden 15 milyar ABD doları karşılığı Türk lirası ve Katar riyaline yükseltildiğini belirtmişti. (REUTERS-SOZCU.COM.TR)

İLGİLİ HABERFT: İngiliz ve Japon yetkililere göre Türkiye ile swap anlaşması zorFT: İngiliz ve Japon yetkililere göre Türkiye ile swap anlaşması zor İLGİLİ HABERİşte 4 soruda Türkiye'nin swap arayışının anlamıİşte 4 soruda Türkiye'nin swap arayışının anlamı

 

Son güncelleme: 10:33 22.05.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more