Sözcü Plus Giriş

Bayramı kana bulayacaklardı… Hepsi ele geçirildi

Terör örgütü PKK'nın, polis ve jandarma kontrol noktalarına yönelik Ramazan Bayramı'nda düzenleyeceği olası bombalı saldırılar, polisin operasyonuyla önlendi. Operasyonda biri 4 kilo plastik patlayıcı pentaeritrol tetranitrat (PETN) kullanılarak hazırlanan zaman ayarlı, parça ve basınç etkili 3 bomba ve 4 el bombası ile patlayıcı yapımında kullanılan malzemeler ele geçirildi, 6 kişi gözaltına alındı.

10:41 -

Terör örgütü PKK’ya yönelik istihbari çalışma yürüten Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekipleri, corona virüsü tedbirleri kapsamında artırılan polis ve jandarma kontrol noktalarına Ramazan Bayramı’nda bombalı saldırı düzenleneceği bilgisiyle harekete geçti.

Ekipler, yapılan teknik ve fiziki takibin ardından şüphelilerin Dicle ilçesinde, saldırılarda kullanılacak patlayıcıların da Yeniköy Asri Mezarlığı’nda olduğunu belirledi.

(FOTO: DHA)

TOPRAĞA GÖMÜLÜ

Ekipler, saptanan adrese operasyon düzenledi, mezarlıkta ise iz takip köpekleri ve dedektörlerle arama yaptı. Yapılan aramalarda toprağa gömülü metal silindir kutuda telefonla kumanda edilen 4 kiloluk pentaeritrol tetranitrat (PETN) plastik patlayıcı, metal ve mıknatıslı kapta 382 gram zaman ayarlı, parça ve basınç etkili araç altına yerleştirilmek üzere hazırlanan el yapımı bomba ve düzenek, konserve kutusu içerisine hazırlanmış, zaman ayarlı, parça ve basınç etkili 167 gramlık el yapımı bomba, 4 el bombası, bomba yapımında kullanılan malzemeler ve örgütsel materyaller ile çok sayıda dijital doküman ele geçirildi.

Bomba, patlayıcı ve malzemelere el konulurken, Z.A., K.A., E.Y., A.Y., S.Y. ve R.E. gözaltına alındı. Şüphelilerin emniyetteki sorguları sürüyor.

(FOTO: DHA)

KULLANMA TALİMATI

Ele geçirilen bombaların üzerinde nasıl infilak ettirileceğine dair kullanma talimatları yazılı olduğu belirlendi.

Yüksek tahrip gücüne sahip olan, genellikle RDX, C-4 ve TNT gibi patlayıcılarla karıştırılıp kullanılan PETN’den 1 kilonun, yaklaşık 100 kilo C-4 patlayıcıya eşdeğer olduğu belirtildi. (DHA-İHA)

Son güncelleme: 10:52 25.05.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more