Erdoğan: Toplu mekanlardan kaçının

Cuma namazı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'artan corona vakaları ile ilgili tedbir alınacak mı?' sorusuna "Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri ışığında neler yapılacağına karar vereceğiz" diye yanıt verdi. Erdoğan vatandaşları toplu alanlardan uzak durup tedbirlere uymaya çağırdı.

Erdoğan: Toplu mekanlardan kaçının

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını Üsküdar’da bulunan Hz. Ali Camii’nde kıldı. Erdoğan, namaz sonrası gündeme dair açıklamalarda bulunup gazetecilerin sorularını yanıtladı.

CORONA İÇİN YENİ TEDBİRLER ALINACAK MI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘artan corona vakalarına karşı yeni tedbirler alınacak mı?’ sorusuna “Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri yönünde ne gibi tedbirler alınacağına karar vereceğiz” diye yanıt verdi.

Vatandaşları maske ve mesafe kurallarına uymaya ve toplu mekanlardan uzak durmaya çağıran Erdoğan şunları söyledi:

* Şu an itibariyle gerçekten İstanbul corona virüsü salgınında hemen hemen en önde gelen illerimizden bir tanesi.

* Ve bu konuda bu mücadeleyi başta yazılı görsel medya olmak üzere sürdürmemiz lazım. Bir de toplu mekanlardan ciddi manada kaçınmak gerekiyor.

* Yani bu toplu mekanlarda bulunmak, buralarda virüsün çok daha seri bir şekilde yaygınlaşmasını sağlıyor. Buna kendi evlerimiz de dahil. Mümkün olduğunca bu hassasiyeti gösterelim ki, evlerimizden misafirlerden korunmamız bunlara da dikkat edeceğiz.

* Sağlık Bakanımız illeri gezip ne gibi tedbirler alacağımızın çalışmalarını yapıyor. Bilim Kurulu'nda yapılan çalışmalar neticesinde ne gibi tedbirler alınacak, bunlar bize de bildirilecek ona göre adımlarımızı da atacağız. Maske, mesafe, hijyen. Bunlara hassasiyetle sarılmamız lazım, dikkat etmemiz lazım.

Ayasofya'da yıllar sonra ilk namaz! İlginizi Çekebilir Ayasofya'da yıllar sonra ilk namaz!

ABD’NİN YAKLAŞIMI BİZİ BAĞLAMAZ, S-400’LER TEST EDİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya’dan alınan S-400 hava savunma sistemlerinin test edilip edilmediğine ilişkin soruya ise şöyle yanıt verdi:

* Test yapıldı doğrudur, halen yapılıyor. Amerika’nın bu yaklaşımı kesinlikle bizi bağlamaz. Biz elimizdeki bu tür imkanların testini yapmayacağız da neyi yapacağız?

* Bunu da biz kalkıp Amerika’ya soracak değiliz. Biz sadece S-400 değil, bunun dışında birçok hafif orta ağır silahlar… Bunların içerisinde Amerika’dan aldığımız silahlar da var. Bunların da testlerini yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz.

* Yunanistan’ın elinde S300’ler var. Bırakın test etmeyi kullanıyor. Buraya Amerika bir şey söylüyor mu? Burada özellikle Rusya’ya ait bir silah olması demek ki bu beyefendileri rahatsız ediyor. Biz kararlıyız, yolumuza da aynı şekilde devam edeceğiz.

ABD DENEMELERLE İLGİLİ NE DEDİ?
ABD'nin NATO Büyükelçisi Kay Bailey Hutchison, Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400'lerin ilk denemelerini gerçekleştirdiği iddiası ile ilgili sert açıklamalarda bulunmuş, 'Türkiye'nin S-400'leri NATO topraklarında test etmesi hepimiz için son derece sıkıntılı bir durum. Türkiye S-400'lere sahip olmak için çok şey feda etti' ifadelerini kullanmıştı.

“RUSYA’NIN TÜRKİYE İLE İLGİLİ OLUMSUZ AÇIKLAMALARI YOK”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in ‘Türkiye neden Minsk grubunun başkanlarından biri olmasın’ ifadelerini değerlendiren Erdoğan şunları kaydetti:

* Sayın Aliyev’in ifadesini kenara koymak mümkün değil. Yani burada eğer Rusya ne kadar burada çözüm için barış için yer almayı düşünüyorsa, Türkiye de en az Rusya kadar barış için yer alma hakkı olduğuna inanıyorum.

* Azerbaycan diyor ki, eğer Ermenistan Rusya’yı teklif ediyorsa biz de Türkiye’yi teklif ediyoruz. Bu barış görüşmelerinde Türkiye Rusya ile beraber bulunmalı diyor.

* Aslında bu konuda Rusya’nın olumsuz bir yaklaşımı şu ana kadar benim kulağıma gelmedi. Rusya’nın Türkiye ile ilgili olumsuz açıklamaları yok.

NATO'dan Türkiye'ye S-400 çıkışı İlginizi Çekebilir NATO'dan Türkiye'ye S-400 çıkışı
ABD AKP Amerika Azerbaycan Bilim cami Corona Cuma Cuma namazı Cumhurbaşkanı Ermenistan haberler NATO Recep Tayyip Erdoğan Rusya Sağlık TAyyip Erdoğan Türkiye Üsküdar Yunanistan