‘MİT kumpası’ davası kapalı görülecek

FETÖ’nün 7 Şubat 2012 MİT’e yönelik kumpas girişimine ilişkin davanın ilk duruşmasında mahkeme duruşmada kamu güvenliğini tehlikeye sokacak belge ve bilgilerin ortaya çıkma ihtimali olduğu gerekçesiyle duruşmanın kapalı yapılmasına karar verdi. Duruşma içeri ile ilgili haber yapılmaması için yayın yasağı kararı da verildi.

‘MİT kumpası’ davası kapalı görülecek

MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın da arasında bulunduğu MİT mensuplarının 7 Şubat 2010 tarihinde ifadeye çağrılmasına ilişkin dönemin emniyet ve yargı mensuplarının da arasında bulunduğu 14'ü tutuklu 15'i firari 34 sanıklı kumpas davasının görülmesine Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları yerleşkesinde görülmesine başlandı.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya 6 tutuklu sanık ve avukatları ile Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) avukatı katıldı. Corona virüsü pandemisini gerekçe göstererek duruşmaya katılmak istemediklerini mahkemeye bildiren 5 tutuklu sanık ise Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemleri (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı. Bir kısım sanıklar ise corona virüsü pandemisi sebebiyle avukatlarıyla görüşemedikleri için savunma hazırlayamadıklarını bildirdi.

AVUKATLARDAN ‘KAPALI DURUŞMA’ TALEBİ 

Öte yandan corona virüsü tedbirleri kapsamında duruşmada tutuklu sanıklar sosyal mesafe kuralına göre oturtulurken, jandarmanın ise koruyucu kıyafet giydikleri görüldü. Duruşmada ilk olarak MİT'i temsil eden avukat duruşmanın kapalı olarak yapılmasını talep etti.

Mahkeme başkanı bu talep doğrultusunda sanık ve avukatlarına görüşlerini sordu. Bir kısım sanıklar duruşmanın kapalı yapılmasını talep ederken, bir kısım sanıklar ise duruşmanın açık yapılmasını talep etti.

DAVANIN GİZLİ YAPILMASINA KARAR VERİLDİ

Talepleri değerlendiren mahkeme heyeti açıkladığı kararında kamu güvenliğini tehlikeye sokabilecek belge ve bilgilerin ortaya çıkma ihtimali nedeniyle ilgili yasa gereği duruşmaların kapalı olarak yapılmasına ve duruşma içeriği ile ilgili yayın yasağı getirilmesine karar verdi.

Duruşma içeriğinin yayınlanması halinde suç duyurusunda bulunulacağına hükmeden mahkeme, taraflar dışındaki herkesi salondan çıkardı. Duruşma, kapalı olarak devam ediyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
AKP Avukat Corona Cumhurbaşkanı Emniyet FETÖ Haber istanbul mahkeme Recep Tayyip Erdoğan TAyyip Erdoğan Terör terör örgütü
Loading...