Sözcü Plus Giriş

Corona virüsünün İngiliz mutasyonu sanıldığı kadar ölümcül değilmiş

2019 yılının son günlerinde ortaya çıktıktan sonra mutasyona uğrayan corona virüsü ile ilgili dikkat çekici bir araştırma yapıldı. Ünlü tıp dergisi Lancet'te yayınlanan araştırmaya göre B.1.1.7. isimli mutasyona uğramış virüsün daha öldürücü olduğuna dair geçmiş açıklamaların gerçeği yansıtmadığı belirlendi. Sağlık Bakanı Koca, dün yaptığı açıklamada yeni vakaların büyük çoğunluğunun İngiliz varyantı olduğunu söylemişti.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 10:09, 13/04/2021
Corona virüsünün İngiliz mutasyonu sanıldığı kadar ölümcül değilmiş

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dün yaptığı açıklamalarda en dikkat çekici kısımlardan biri Türkiye’de görülen yeni vakaların yüzde 85’inin İngiliz varyantı olduğunu deklare etmesiydi. Bakan Koca’nın bu açıklamalarından saatler sonra uluslararası kamuoyu çarpıcı bir sağlık raporu ile İngiliz varyantını konuşmaya başladı.

Dünyanın sayılı tıp ve bilim dergilerinden The Lancet Infectious Diseases’te önceki gün yayınlanan bir araştırma mutasyona uğramış corona virüsü ile ilgili çarpıcı sonuçları ortaya çıkardı.

İlk olarak İngiltere’de çıktığı için İngiliz mutasyonu olarak da bilinen B.1.1.7. kod adlı mutasyona uğramış virüsün daha öldürücü olduğuna dair geçmişte yapılan açıklamaların gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Geçen yıl Kasım ve Aralık ayında İngiltere’deki hastanelerde tedavi olan 496 hastayı inceleyen uzmanlar B.1.1.7. ile normal corona virüsü hastalarını karşılaştırdı.

“BİR FARK TESPİT ETMEDİK”

Uzmanlar, iki corona virüsü arasında hastalığı daha ağır geçirme, ölüm ya da diğer klinik sonuçlarda bir fark çıkmadığını tespit etti. Araştırmayı yürüten uzmanlar, “Gerçek hayattaki vakalardan elde ettiğimiz veriler ışığında B.1.1.7. ile mücadele eden hastalarda bir fark olmadığını tespit ettik” açıklamasını yaptı.

Geçmişte yapılan araştırmalara göre İngiliz varyantının diğer corona virüsü türlerine göre daha bulaşıcı olduğu belirtilirken, hastalığın da daha ağır geçtiği kaydedilmişti.

BAKAN KOCA: YENİ VAKALARIN YÜZDE 85’İ İNGİLİZ VARYANTI

Dün basın açıklaması yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de de İngiliz varyantının yoğun olarak tespit edildiğini açıklamıştı.

Fahrettin Koca, “Yeni vakaların yüzde 85'i İngiltere varyantı kaynaklıdır. Bugün virüsün dünyada yaygın olan tipi budur. Bunun dışında tespit edilen Güney Afrika varyantı 11 ilimizde 285 kişide, Brezilya 9 ilde 166 kişide görülmüştür. California, New York varyantı da az olmasına rağmen tespit edilmiştir. DSÖ’nün yüksek bulaştırıcılığı nedeniyle sıkı takibini tavsiye ettiği E484K mutasyonuna bizde 4.820 vakada rastlanmıştır” açıklamasını yapmıştı.

İlginizi ÇekebilirÇin'den corona virüsü aşısı açıklaması: İlk kez itiraf ettilerÇin'den corona virüsü aşısı açıklaması: İlk kez itiraf ettiler

 

İlginizi ÇekebilirCorona virüsü ilaç kokteyli hastalığı yüzde 76 oranında azaltıyorCorona virüsü ilaç kokteyli hastalığı yüzde 76 oranında azaltıyor

 

Yayınlanma Tarihi:10:01,