İki TIR’ı olana bile yardım verilmiş

Belediye ile ilgili hemen hiçbir kayda ulaşamadıklarını belirten Esenyurt’un CHP’li Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, “İki TIR’ı olan kişiye bile yardım verilmiş. Tabii ki bunları kesip, gerçek ihtiyaç sahiplerine yardımları ulaştırıyoruz. Halen yardım yaptığımız hane sayısı 5 bin 400 ” dedi.

İki TIR’ı olana bile yardım verilmiş

Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, belediyesinin bakanlıklardaki işlerini takip için Ankara'ya geldiğinde görüştük. Türkiye'nin en büyük ilçesi olan Esenyurt, 60'dan fazla ilin nüfusundan fazla nüfusa sahip.

Yüzde 51,5 oyla seçilen ve AKP belediyeciliğine son veren Bozkurt'a, “Durum nasıl?” diye sorduğumda “Çok çok kötü. Belediye başkanı olduktan sonra Türkiye'nin ne kadar çok çalışan, işi bilen insanlara ihtiyaç duyduğunu daha iyi anladım” dedi ve SÖZCÜ'nün sorularını şöyle cevaplandırdı:

1 METREKARE ARSA SATMADIM

“İlçemizin planları iptal edilmiş. Belediye aleyhine 6 400 kamulaştırma davası açılmış. Aklınıza gelecek ne kadar rezalet varsa yapılmış. 30 yıllık belediyenin arşivi olmaz mı? Belediyenin hiçbir konuda envanteri yok. Düşünün, alacak-borç envanteri bile bulunmuyordu. Alacak, borç, envanterleri yok. Hiçbirinin kaydı tutulmamış. Nitelikli eleman da, plan da, strateji de yoktu.

Belediyenin ne kadar borcunun olduğunu ancak 7 ayda öğrenebildik. Borcumuz 2 milyar 200 milyon lira. Bunun ancak 380 milyon lirasını ödedim. Her yıl 200 milyon liralık arsa satmışlar. Ben bir metrekare bile arsa satmadım. İlçemizde neredeyse sorunsuz bina yok gibi. Geldiğimizden bu yana neyimiz var, neyimiz yok envanter oluşturuyoruz.

SORUŞTURMA EKSİK OLMUYOR

Büyükşehir Belediyesinin  alınmasında Esenyurtluların büyük payı var. İşte bu yüzden belediyemiz üzerinde de sürekli soruşturma baskısı yaşıyoruz.  Örneğin vatandaşın birisi ‘Belediyeye 600 PKK'lı aldılar' diye ihbar etmiş. Ya da falanca kişinin alacağı niçin gününde ödenmedi diye soruşturmalar yapılıyor.

Tabii ki soruşturma sonucu, işe alınanların PKK ile ilişkilerinin olmadı anlaşıldı. Bu kez, 4 kişi niçin sözleşmeli diye bunun hesabını sordular.

İŞ ADAMLARI YÖNETMİŞ

İlçemizde eğitim çağında olan yaklaşık 320 bin kişi var. Okul eksiğimiz alabildiğine fazla. Normal bir eğitime geçilebilmesi için 80 okul yapılması gerekiyor. Sınıf mevcutları alabildiğine fazla. Her şeyl o kadar plansız yapılmış ki okul yaptıracak arsa yok. İlçede toplam 560 kamu binası var.  Bunun 550'sinin sorunu var. Belediyenin arsasına kat karşılığı belerdiye binası yapılmış. Bunun yüzde 73'ü müteahhide, yüzde 27'si belediyenin olmak üzere. Belediye binasının statik projesi bile yok. Bulamıyoruz. Bu yüzden soruşturma da açtırdım.

Belediyeyi tamamen iş adamları yönetmiş. Akıl tutulması gibi. Böyle bir şey olamaz. Okul, spor salonu yaptırılmış, İhale Kanunu'nun 21/B maddesi uygulanmış. Yani istediği kişiye ihaleler verilmiş.  Yapılmış,

HERŞİYİMİZ HACİZLİ

Hacizli olmayan bir şeyimiz yok. Makam otomobilim haczedildi. Sorun değil. Makam masasını, koltuklarını bile almaya geldiler. Alsınlar, ben her yerde çalışırım. Avukatlık  hesabına, vergi gelirlerine bile haciz koyuyorlar. Böylece paramızı tutuyorlar, bilirkişi raporu gelmesi 5 ayı buluyor. Hacizli olmayan mülkümüz yok.

2 milyar 200 milyon olan borcumuza karşılık gelirimiz 650 milyon lira. Hiçbir yere harcamasak bile ödenmesi 4 yılı bulur.”

2 TIR'I OLAN DA YARDIM ALMIŞ  .

Her yıl 70 bin koli yardım dağıttıklarını belirten, yardım verilmemesi gereken kişilere de yardım verildiğini ortaya koyduklarını kaydeden Belediye Başkanı Bozkurt, “İki TIR'ı olan kişiye bile yardım verilmiş. Tabii ki bunları kesip, gerçek ihtiyaç sahiplerine yardımları ulaştırıyoruz. Halen yardım yaptığımız hane sayısı 5 bin 400 ” dedi.

20 BİN KİŞİYE İŞ

İlçede toplumu bütünleştirmek için çaba gösterdiklerini, örneğin cami de, cemevi de yaptıklarını belirten Bozkurt, 35 kişiden oluşan “istihdam ekibi”nin çalışmaları sonucu ilçede 20 bin kişiyi işe yerleştirdiklerini, meslek edindirme kurslarıyla insanları meslek sahibi yaptıklarını, kadın kooperatifi kurduklarını, Halı dokuma kursları açtıklarını söyledi. Başkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ortadoğu Kafkasya ve Anadolu el sanatları çarşısı yapıyoruz. 86 işyeri bulunacak. Her işyerinde en az 3 kişi çalışacak. Yani, istihdam yaratmak konusunda da öncü olmaya çalışıyoruz.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...