Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Enflasyonu tek haneye indirmekte kararlıyız

Yüzde 5'lik resmi hedefe rağmen enflasyon yüzde 19,58'e ulaşırken, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Para ve maliye politikalarımızı arz yönlü yapısal politikalarımızla ve verimlilik artışı kanalıyla destekleyerek, enflasyonu tekrar tek hanelere indirmeye kararlıyız" dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Enflasyonu tek haneye indirmekte kararlıyız

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) bir aydan uzun sürecek 2022 yılına ait bütçe görüşmeleri bugün Cumhurbaşkanı Yardımcı Fuat Oktay’ın sunumu ile başladı.

Oktay, bugün TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda başlayan görüşmede yaptığı sunumda, “Yılın üçüncü çeyreği itibarıyla kısıtlayıcı önlemlerin kaldırılması normalleşme sürecine önemli katkı sağlamıştır. Son çeyrekte de ekonomide canlılığın devam ederek 2021 yılı genelinde ekonomimizin yüzde 9 büyümesi beklenmektedir” dedi.

TEK HANELİ ENFLASYON HEDEFİ

Enerji girdilerinde ve emtia fiyatlarında yaşanan “olağandışı gelişmelerin” etkisiyle dünya genelinde beklentilerin üzerinde ve rekor seviyede bir fiyat artışı izlenmekte olduğunu belirten Oktay, “Söz konusu küresel eğilime rağmen, para ve maliye politikalarımızı arz yönlü yapısal politikalarımızla ve verimlilik artışı kanalıyla destekleyerek, enflasyonu tekrar tek hanelere indirmeye kararlıyız” dedi.

Türkiye’de resmi enflasyon hedefi yüzde 5 ancak Eylül 2021 itibarıyla mevcut rakam yüzde 19,58 seviyesinde bulunuyor. Türkiye, 2016 sonrasındaki 4 yılı çift haneli enflasyonla kapattı, bu yıl da çift haneyle kapatacak.

MİLLİ GELİRİN YÜZDE 3,5’İ KADAR BÜTÇE AÇIĞI

Oktay, bu yıl GSYH’nin yüzde 3.5’i kadar bir bütçe açığı öngördüklerini belirtti ve “Bütçe açığının program döneminde sırasıyla yüzde 3.5, yüzde 3.2 ve yüzde 2.9 seviyelerinde gerçekleşmesini hedefliyoruz” dedi.

Oktay, birkaç ay önce açıklanan OVP’de detayları yer aldığı üzere 2022 bütçesinde bütçe giderlerinin 1.75 trilyon TL, faiz hariç giderlerin 1.51 trilyon TL, bütçe gelirlerinin 1.47 trilyon TL, vergi gelirlerinin 1.26 trilyon TL ve bütçe açığının 278.4 milyar TL olarak öngörüldüğünü hatırlattı.

Bütçe açığının GSYH’ya oranı 2013’ten 2016 yılına kadar yaklaşık yüzde 1 seviyesinde kalmıştı. Düşük kamu borcu bu dönemde Türkiye piyasalarını destekleyen önemli bir unsur oldu. 2017 yılında bütçe açığı/GSYH yüzde 1.5 olurken, 2018’de yüzde 1.9’a, 2019’da yüzde 2.9’a, 2020’de yüzde 3.5’e genişledi.

Bu yılın da ilk sekiz ayında bütçe açığı 37.51 milyar TL’ye, son 12 aylık açığın GSYH’ya oranı da yüzde 1.6’ya geriledi. Her yıl olduğu gibi son aylarda verilecek belirgin açıklarla 2021’de açığın GSYH’ye oranının OVP hedefi olan yüzde 3.5’a yakın ancak hafif üzerinde yılı tamamlaması bekleniyor.

Bütçe üzerinde yapılacak bugün komisyonda başlayan görüşmeler 26 Kasım’a kadar Plan Bütçe Komisyonu’nda devam edilecek. Bu süreçte tüm bakanlar kendi bakanlıklarının bütçe görüşmelerinde sunum yapacak ve bakanlıklarla ilgili kurum ve kuruluşlara ilişkin bütçeler de görüşülecek. Komisyon aşamasından sonra ise bütçe TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek. (REUTERS)

Türkiye asgari ücrette Bulgaristan'ın da gerisine düşerek Avrupa sonuncusu oldu İlginizi Çekebilir Türkiye asgari ücrette Bulgaristan'ın da gerisine düşerek Avrupa sonuncusu oldu LPG'ye bir zam daha İlginizi Çekebilir LPG'ye bir zam daha Vatandaş akaryakıt zamlarına isyan etti İlginizi Çekebilir Vatandaş akaryakıt zamlarına isyan etti

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...