Sözcü Plus Giriş

Şahap Kavcıoğlu banka genel müdürleri ile bir araya gelecek

Reuters'ın bankacılık kaynaklarına dayandırdığı bilgiye göre yeni Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu durum değerlendirmesi yapmak üzere bugün banka genel müdürleri ile bir toplantı yapacak.

Güncellenme: 14:11, 21/03/2021
Şahap Kavcıoğlu banka genel müdürleri ile bir araya gelecek

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu göreve gelmesinin hemen ardından durum değerlendirmesi yapmak üzere bugün akşam üstü banka genel müdürleri ile bir toplantı yapacak.

Konuya yakın iki bankacılık kaynağından alınan bilgiye göre toplantının bugün saat 16.00 sıralarında olması beklenirken, Reuters TCMB’ye konu ile ilgili yorum almak için henüz ulaşamadı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan son bir kaç ayda 875 baz puan faiz artışına giden Naci Ağbal’ı Merkez Bankası (TCMB) başkanlığı görevinden alırken, yerine kendisi gibi yüksek faizi eleştiren Profesör Doktor Şahap Kavcıoğlu’yu atadı.

Görevden alma ve atama Cumhurbaşkanlığı Kararı ile gerçekleşti. Cumartesi günü Resmi Gazete’de yayımlanan karar TCMB’nin politika faizini beklentilerin üzerinde artışla yüzde 19’a çıkarmasından iki gün sonra geldi.

Analistler bu kararın ardından yaptıkları değerlendirmelerde, değişikliği “endişeli” olarak karşılamış ve fiyat istikrarının bir kenara konulabileceğinin tedirginlik yarattığını söylemişlerdi.

İlginizi ÇekebilirMerkez Bankası'nın yeni başkanından ilk açıklamaMerkez Bankası'nın yeni başkanından ilk açıklama
Yayınlanma Tarihi:14:10,