Yatırımcıların yeni gözdesi Bitcoin

Kripto para birimi bitcoin Ocak ayında teknoloji şirketlerinin hisselerini geride bırakarak fon yöneticilerinin alım yönündeki, yani uzun pozisyonlarının en fazla yoğunlaştığı menkul kıymet oldu.

Yatırımcıların yeni gözdesi Bitcoin

Bank of America’nın aylık fon yöneticisi anketi sonucuna göre, teknoloji şirketlerinin hisseleri için açılan uzun pozisyonlar Ekim ayından beri ilk defa işlem hacimlerinde zirvedeki yerini kaybetti. Yatırımcıların verdiği bilgiye göre, bitcoine açılan uzun pozisyonlar ocak ayında en hacimli işlem oldu. Doların değer kaybedeceğini öngörerek alınan kısa pozisyonlar ise en yoğun üçüncü işlem oldu.

Yeni güvenli liman: Bitcoin İlginizi Çekebilir Yeni güvenli liman: Bitcoin

Bir yatırım aracının değer kazanacağını öngörerek alınan pozisyon uzun pozisyon olarak adlandırılıyor.

Ankete katılan yatırımcıların yüzde 83’ü ABD tahvil getiri eğrisinin dikleşeceğini tahmin etti. Getiri eğrisinin dikleşeceği tahmininde bulunan yatırımcı sayısı 2008’de Lehman Brothers’ın çökmesinin ardından, 2013’de Fed’in “Taper Tantrum” hamlesi veya 2016 seçimlerinin sonrasında bu tahminde bulunan yatırımcı sayısını aştı. Tahvil getirilerinin yükseleceği beklentisi tüm zamanların zirvesine tırmandı.

Ankete göre kuyruk riski olarak adlandırılan, gerçekleşme ihtimali düşük ancak varlık fiyatlarında keskin oynama yaratabilecek tehlikeler arasında ise yüzde 30 ile corona virüsü aşısının dağıtımındaki sorunlar, yüzde 29 ile Fed’in varlık satın alımlarının azalması ve yüzde 18 ile ABD hisse piyasasındaki fiyat balon yer aldı. (REUTERS)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD bitcoin Corona Ekonomi FED İran Kripto para para Reuters Rusya Teknoloji
Loading...