Bingöl’de 5.2 büyüklüğünde deprem! Belediye başkanı açıkladı: 3 evin yıkıldığının bilgisini aldık

Bingöl'ün Kiğı ilçesinde 5.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. SÖZCÜ'nün son durumu öğrenmek amacıyla telefonla görüştüğü Elazığ Karakoçan Belediye Başkanı Ayhan Akbaba, "Şu ana kadar 3 evin yıkıldığının bilgisini aldık ama yıkılan evlerin sayısı artacak gibi gözüküyor" dedi.

Evren DEMİRDAŞ
Orhan BOZKURT

AFAD verilerine göre, Bingöl’ün Kiğı ilçesinde saat 21:28’de büyük bir deprem meydana geldi. 5.2 büyüklüğündeki deprem, yerin 15.51 kilometre derinliğinde oldu.

KANDİLLİ: 5.3 BÜYÜKLÜĞÜNDE

Kandilli Rasathanesi ise depremin Elazığ’ın Karakoçan ilçesinde olduğunu aktardı. Kandilli’nin verilerine göre, 5.3 büyüklüğündeki deprem yerin 4.6 kilometre derinliğinde gerçekleşti. Deprem Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt, Erzurum ve Elazığ’da da hissedildi.

“3 EVİN YIKILDIĞININ BİLGİSİNİ ALDIK”

SÖZCÜ’nün son durumu öğrenmek amacıyla telefonla görüştüğü Elazığ Karakoçan Belediye Başkanı Ayhan Akbaba, “Şu ana kadar 3 evin yıkıldığının bilgisini aldık ama yıkılan evlerin sayısı artacak gibi gözüküyor” dedi.

Akbaba sosyal medya hesabından da “Merkez üssü İlçemiz Kuşbayırı köyünde meydana gelen 5.3 şiddetindeki depremde, ilçe merkezimizde tüm ekiplerimiz sahada olup şuana kadar ciddi olumsuz bir durum bulunmamaktadır. Sadece köylerimizde üç evin yıkıldığı bilgisi bize ulaşmış olup, enkaz altında kalan kimsemiz olmamakla birlikte, Allah'a şükür herhangi bir can kaybı bilgisi bize ulaşmamıştır. Durum netleşince tekrardan gerekli açıklamamız olacaktır” açıklamasında bulundu.

Elazığ'ın Karakoçan ilçesine bağlı Kuşbayırı, Karaçam ile Çelebi köylerinde bazı evlerde hasar meydana geldiği öğrenildi. FOTO: İHA

“7 TANE YIKILAN EV VAR AMA TAM YIKILMAMIŞ”

Karakoçan ilçesi Kuşbayırı Köyü Muhtarı Mehmet Düven, depremle ilgili yerel bir televizyona açıklamalarda bulundu. Can kaybının olmadığını belirten Düven, şu ifadeleri kullandı:

* Yıkılan evler var. Şu an karanlık mezradayız, yukarıya çıkamadık. 7 tane ev var. Kaymakam bey gelmiş ilgileniyorlar. Yıkılan evler var. Kullanılan evler. Herkes var içinde, şu an oturuyorlar. Köydeki nüfusumuz 200'ün üzerinde. Çok şükür can kaybımız olmadı. Herkes dışarıda.

* Şu an 7 evimiz yıkıldı. Ama tam yıkılmamış. Birinin duvarı yıkılmış birinin tavanı. 7 evin tamamen hasarlı olduğunu biliyoruz. Yıkık durumda. Can kaybı olmadı şükürler olsun Allah'ıma.

“KÖYLER KISMEN ETKİLENDİ”

Elazığ Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, “25.06.2021 günü saat 21.28'de, Bingöl'ün Kığı İlçesi'nde; 5.2 Mw büyüklüğündeki depremde Elazığ Karakoçan İlçesine bağlı Kuşbayırı, Çelebi, Yeşilbelen, Sarıhan ve Çan Köyleri kısmen etkilenmiş olup, herhangi bir can kaybı ve yaralanma olmamıştır” denildi.

FAHRETTİN ALTUN: TEYAKKUZDAYIZ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Bingöl’de meydana gelen depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun. Devletimizin tüm kurumları ile teyakkuzdayız. Rabbim, ülkemizi ve milletimizi tüm afetlerden korusun” dedi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, depremle ilgili sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Çataklı, paylaşımında “Bingöl – Kiğı'da saat 21:28'de 5.2 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. An itibariyle Bingöl, Erzurum, Erzincan, Elazığ ve Diyarbakır'dan olumsuz bir ihbar ulaşmamıştır. Ekiplerin mahallinde tarama çalışması devam ediyor” ifadelerini kullandı.

AFAD: İLÇE VE KÖYLERDE TARAMALAR SÜRÜYOR

İlk açıklamasında gelişmelerin takip edildiğini belirten AFAD, yeni açıklamasında “Geçmiş olsun Bingöl. Deprem sonrası, şu an itibarıyla, olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisi alınmış olup, ilçe ve köylerde tarama çalışmalar devam etmektedir” ifadelerine yer verdi.

5 KİŞİLİK AFAD EKİBİ, BÖLGEYE GİDİYOR

Depremin ardından Erzurum Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nda görevli 1 amir ve 4 uzmanla birlikte Bingöl’ün Kiğı ilçesine destek amaçlı hareket etti.

ARTÇI SARSINTILAR MEYDANA GELİYOR

Deprem sonrası en büyüğü 2,6 olmak üzere 5 artçı deprem yaşandığını duyuran AFAD, şu açıklamayı yaptı:

* Bingöl’ün Kiğı ilçesinde bugün saat 21.28’de Mw 5,2 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir.

* Yerin 15.51 km derininde meydana gelen bu depremin, en yakın yerleşim birimi olan Kiğı ilçesi, Aşağı Serinyer köyüne uzaklığı 2.28 km’dir.

* Deprem üssüne yakın il ve ilçelerle yapılan görüşmelerde an itibarıyla herhangi bir olumsuz ihbar bulunmamaktadır.

* Diyarbakır ve Erzurum il AFAD Müdürlüklerimizden ekipler, destek amacıyla bölgeye sevk edilmiştir. Gelişmeler takip edilmektedir.

VALİLİK: CAN VEYA MAL KAYBI YOK

Bingöl Valiliği’nden deprem ilgili yapılan açıklamada “İlimizde 25 Haziran 2021 tarihinde saat 21:28’de merkez üssü Kiğı olan 5.2 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. İlk belirlemelere göre deprem bölgesinde ve diğer ilçelerimizde herhangi bir can veya mal kaybı söz konusu olmamıştır. Allah milletimizi her türlü afetten muhafaza etsin” denildi.

SİYASİLERDEN GEÇMİŞ OLSUN MESAJLARI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Bingöl’ün Kiğı ilçesinde meydana gelen çevre illerden de hissedilen deprem nedeniyle tüm bölge halkına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Dualarımız can kaybının olmaması için.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener: Bingöl’de yaşanan ve çevre illerde hissedilen deprem nedeniyle, başta Bingöllü vatandaşlarımız olmak üzere etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Cenabıhak milletimizi ve memleketimizi her türlü felaketten korusun…

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan: Bingöl’ün Kiğı İlçesi'nde 5.2 büyüklüğünde meydana gelen depremi üzüntüyle öğrendim. Bingöl ve çevre illerdeki vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Meydana gelen depremde can ve mal kaybı yaşanmamasını temenni ediyorum.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu: Geçmiş Olsun Bingöl. Bingöl’de meydana gelen ve çevre ilerde de hissedilen depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Rabbim her türlü afetten milletimizi korusun.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu: Geçmiş olsun Bingöl! Bingöl'ün Kiğı ilçesinde meydana gelen ve çevre illerimizde de hissedilen depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

GEÇEN YIL 6.8 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM MEYDANA GELMİŞTİ

24 Ocak 2020 tarihinde saat 20.55'te Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 6.8 büyüklüğünde yerin 8.06 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem 20 saniye sürmüştü.

Deprem Adıyaman, Adana, Batman, Bingöl, Çorum, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Mardin, Osmaniye, Samsun, Sivas, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat ve Tunceli gibi birçok ilin yanı sıra Irak, İsrail Lübnan ve Suriye’de de hissedilmişti.

Resmi açıklamalara göre, depremde Elazığ'da 37, Malatya'da 4 olmak üzere toplam 41 kişi hayatını kaybetmişti.

SON DEPREMLER

Yaşanan depremlerin saatini ve şiddetini anlık olarak takip etmek mümkün. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem- Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi (BDTİM) tarafından kaydedilen depremlere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

DAKİKA DAKİKA SON DEPREMLER İÇİN TIKLAYINIZ

AFAD SON DEPREMLER

Prof. Dr. Naci Görür: Bilindiği gibi büyük bir deprem bekliyoruz, sıkıntılı bölge İlginizi Çekebilir Prof. Dr. Naci Görür: Bilindiği gibi büyük bir deprem bekliyoruz, sıkıntılı bölge Kılıçdaroğlu depremzedelerle bir araya geldi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çağrı yaptı İlginizi Çekebilir Kılıçdaroğlu depremzedelerle bir araya geldi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çağrı yaptı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...