HSK’dan giderayak kararname! 3 bin 70 hakim ve savcının görev yeri değişti

Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) yaz kararnamesi ile 3 bin 70 hakim ve savcının görev yeri değişti.

HSK’dan giderayak kararname! 3 bin 70 hakim ve savcının görev yeri değişti

Görev süresi 7 Haziran'da dolacak olan HSK, TBMM'de yeni HSK üyelerinin seçildiği saatlerde kapsamlı bir yaz kararnamesi yayımladı. Kararname ile 2582'si adli 488'i idari olmak üzere toplam 3 bin 70 hakim ve savcının görev yeri değişti.

26 ilin Başsavcısının da değiştiği kararname ile İzmir'de FETÖ soruşturmalarına bakan Savcı Can Tuncay terfi ettirilerek İzmir Başsavcıvekilliğine getirildi, Ankara Cumhuriyet Savcısı Murat Özcan da Ankara Başsavcıvekilliğine getirildi.

Soma'daki maden katliamı davasına bakan mahkeme başkanı Salih Pehlivanoğlu da Denizli'ye atandı. Ayrıca 100'den fazla ağır ceza mahkemesi başkanının görev yeri de değişti.

SOMA HAKİMİ

Kararnamedeki en dikkat çekici atamalardan biri Akhisar'da oldu. İkinci kez karar aşamasına gelen Soma'daki maden katliamına ilişkin davaya bakan mahkemenin başkanı Salih Pehlivanoğlu Denizli'ye atandı. Listede dikkat çeken isimler şöyle:

Afyonkarahisar Başsavcısı Mustafa Çelenk Diyarbakır'a, Diyarbakır Başsavcısı Ahmet Yavuz Yargıtay savcılığına, Giresun Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahim Alan, Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığına, Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz, Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığına, Trabzon Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Tuncel Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığına, Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun Yargıtay Cumhuriyet Savcılığına, Zonguldak Cumhuriyet Başsavcısı Hüsnü Hakan Yağız, Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı'na

Ankara savcısı Murat Özcan Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliğine, İzmir savcısı Can Tuncay İzmir Başsavcı vekilliğine, Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, Afyon Cumhuriyet Başsavcılığı'na, Aydın Cumhuriyet Başsavcısı Kasım Tüten, Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliğin, Çanakkale Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karaşit Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığına, Fethiye Cumhuriyet Başsavcısı Kurtca Eker, Aydın Cumhuriyet Başsavcılığına,

Amasya Cumhuriyet Başsavcısı Erol Çelik Antalya Cumhuriyet Başsavcı Vekilliğine, Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Bölükbaşı Denizli Cumhuriyet Başsavcılığına, Elazığ Cumhuriyet Başsavcısı Osman Köse Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığına, Kilis Cumhuriyet Başsavcısı Serdar Durmuş Giresun Cumhuriyet Başsavcılığına atandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilleri Ali Kuşçuoğlu ve Bülent Kayaş ise Yargıtay Savcısı oldu.

7 ÜYESİ TBMM’DE BELİRLENDİ

Hakim ve Savcılar Kurulu'na TBMM'nin göndereceği 7 üye için TBMM Genel Kurulunda seçim yapıldı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, HSK üye seçiminin kapalı kapılar ardında yapıldığını iddia etti. Daha sonra HDP grubu Genel Kurulu terk etti.

5 milletvekilinden oluşan Tasnif Komisyonunun oluşturulduğu Genel Kurulda, Ergün Şahin, Bilal Temel, Hamit Kocabey, Aysel Demirel, Sinan Esen, Cumhur Şahin ve Ömür Topaç HSK’ya üye olarak seçildi.

Hakimler ve Savcılar Kurulu üyeliği için 118 başvuru yapılmıştı. Bunlardan ikisinin yeterli şartları taşımadığı gerekçesiyle adaylıkları düşmüştü. Bir kişi de dilekçe vererek adaylıktan çekilmişti. TBMM Genel Kuruluna 21 adayın ismi gelmişti. İlk turda üçte iki çoğunluk arandı.

ADALET BAKANI GÜL’DEN AÇIKLAMA

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, şu ifadeleri kullandı:

* Hakimler ve Savcılar Kurulunun TBMM kontenjanına ayrılan üyeleri, demokrasi ve uzlaşma zemininde, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı temelinde belirlendi.

* Bu olumlu tabloya emek ve katkı sunan tüm siyasi partilere ve milletvekillerimize teşekkür ediyorum.

Zirvede “7 HSK üyesi seçimi” sıkıntısı İlginizi Çekebilir Zirvede “7 HSK üyesi seçimi” sıkıntısı HSK ikiye bölünsün, işe alımda mülakat kalksın İlginizi Çekebilir HSK ikiye bölünsün, işe alımda mülakat kalksın

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...