ABD basını ortalığı karıştırdı: Bilim insanlarının sözlerini yanlış yorumladılar

MIT'de yapılan bir araştırma bilim dünyasında tartışma başlattı... ABD'li bilim insanlarının CNBC'ye yaptığı "sosyal mesafe corona virüsü riskini azaltmıyor" yönündeki açıklama uluslararası kamuoyunda gündem oldu. Fakat daha sonra açıklama yapan bilim insanları sözlerinin çarpıtıldığını duyurdu.

ABD basını ortalığı karıştırdı: Bilim insanlarının sözlerini yanlış yorumladılar

Pandemi devam ederken bilim insanlarının corona virüsü ile ilgili her gün yeni bir bilgiye ulaşıyor. Son olarak da virüsün ortaya çıkmasıyla beraber hayatımıza giren sosyal mesafe kuralını incelemeye aldılar. Araştırmacılar, COVID-19 riskini azaltmak için uygulanan kısıtlamaların geçerliliğini ve etkisini araştırıyor.

MIT araştırmacılarına göre sosyal mesafe kuralı, corona virüsünün kapalı alanlarda nasıl hareket ettiği ile ilgili benimsenen eski moda bir anlayışa dayanıyor. Araştırmacılar; diğer değişkenlerin – bir alandaki insan sayısı, maske takıp takmadıkları, ne yaptıkları ve havalandırma seviyesi gibi – çok daha önemli olduğunu söylüyor.

Araştırma ekibi; bazı durumlarda, virüse maruz kalma seviyesinin 20 metrede de 2 metrede de aynı olabileceğini söylüyor.

MESAFE ÖNEMLİ DEĞİL

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, iç ve dış mekanlarda 2 metrelik mesafe tavsiye ederken, Avrupa’nın çoğunda bu rakam 1 metre ve bu da Dünya Sağlık Örgütü tarafından minimum mesafe olarak tavsiye ediliyor.

Ancak bu tip bir mesafe kuralının hatırlanması kolay ve her duruma uygun olduğu iddia edilse de, yeni çalışma bu kuralların o kadar da yararlı olmayabileceğini söylüyor. Araştırma ekibi; bazı durumlarda, virüse maruz kalma seviyesinin 20 metrede de 2 metrede de aynı olabileceğini söylüyor.

MIT profesörlerinden Martin Bazant ve John Bush, bir kişinin odada bulunan enfekte başka bir kişiden virüs kapmasının ne kadar süreceğini tahmin etmek için de bir formül geliştirdi.

AÇIKLAMALAR YANLIŞ YORUMLANDI

Hesaplama, daha önce yine MIT tarafından önerilen trafik ışığı sisteminin daha karmaşık bir versiyonu. Önerdikleri hesaplamada; odadaki insan sayısını, alanın büyüklüğünü, ne yaptıklarını, maskelerin takılıp takılmadığını ve ne tür bir havalandırma olduğunu hesaba katıyor.

Bu hesaplamayı kullanarak, insanlar 2 metrede daha uzakta olsalar bile bazı alanlarda virüse maruz kalma seviyelerinin ne kadar yüksek olduğunu ya da beklenenden daha düşük risk altında olduklarını görebilirler.

Bilim insanlarının açıklamalarına uluslararası kamuoyu büyük ilgi gösterdi… Fakat bir süre sonra iki bilim insanı da açıklamaların yanlış yorumlandığını ve gerçeği yansıtmadığını duyurdu.

Araştırmacılar, sakin bir ortamda, bu parçacıkların yavaşça yere sürükleneceğini söyledi. Ancak havanın odanın içinde hareket ettiği ve insanların konuştuğu, yemek yediği, şarkı söylediği ve hapşırdığı bir ortamda damlalar havada asılı kalabilir.

HAVADA ASILI KALIYOR VE UZAĞA GİDEBİLİYOR

Salgının başlangıcında, virüsün nefes verme, hapşırma veya konuşma sırasında fırlatılan daha ağır damlacıklar yoluyla yayıldığına inanılıyordu. Ancak kanıtlar, uzun zamandır virüsün havada asılı kalabilen ve ilk düşünülenden çok daha uzağa gidebilen daha hafif aerosol damlacıkları üzerinde yüzdüğünü ileri sürdü.

Araştırmalar, sosyal mesafenin koruyucu olmadığını ortaya çıkardı İlginizi Çekebilir Araştırmalar, sosyal mesafenin koruyucu olmadığını ortaya çıkardı Bilim insanlarından uyarı: “Haziran ayında sosyal mesafeyi bir kenara bırakın” İlginizi Çekebilir Bilim insanlarından uyarı: “Haziran ayında sosyal mesafeyi bir kenara bırakın”
ABD Avrupa Bilim bilim insanı Corona Covid-19 Dünya Maske Moda Sağlık şarkı Teknoloji trafik
Loading...