Suudi Arabistan petrole zam yapacak

Suudi Arabistan'dan Asya’ya gönderilen petrole rekor zam yapacak.

Suudi Arabistan petrole zam yapacak

Dünyanın en büyük petrol üreticilerinden Suudi Arabistan’ın Asya'ya gönderilen petrole 1,5 dolar zam yapacağı belirtildi.

Bloomberg'in 5 rafineriyle yaptığı araştırmaya göre Suudilerin Asya'ya gönderdiği Arab Light petrolün varil fiyatının 10,80 dolara çıkmasının beklendiği belirtildi. Zammın ortalama 1,5 dolar seviyelerinde olması öngörülüyor.

2015-2022 arası Arab Light petrolünün fiyat değişimi

TALEP AZALABİLİR

OPEC+ örgütünün önde gelen üyesi Suudi Arabistan’ın gerçekleştireceği zammın resesyon sinyallerinin ve zayıf piyasanın işaretleriyle paralel olarak yapılması ise soru işaretleri yarattı. Uzmanlar ise işlemciler bu tür bir artışın herhangi ekstra varil talebini azalması anlamına geleceğini belirtti.

Küresel ham petrol fiyatları, resesyon beklentisi, sıkı para politikası ve Çin’in Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle bir süredir marttaki zirve seviyelerine göre oldukça düşük seyrediyordu.

PETROL DÜŞMEYE DEVAM EDİYOR

Brent petrol fiyatları spot piyasada 2020’nin sonundan bu yana ilk defa arka arkaya aylık kayıplarına yönelirken bu düşüşe rağmen, Suudi Aramco’nun zam yapacak olması kafaları karıştırdı. Aramco önümüzdeki hafta resmi satış fiyatlarını açıklayacak.

Bu hafta petrol piyasası merkez bankalarından beklenen faiz artırımının petrole olan talebi azaltacağı beklentisiyle son günlerde kayıplar yaşamıştı.

Diğer taraftan Çin'in corona virüsü politikasının düşük talep yaratması ile Çin'deki büyüme verilerine ilişkin yavaşlama sinyalleri de fiyatların baskı altında kalmasına neden oldu.

Elon Musk, Twitter'a 33 milyon dolara mal oldu İlginizi Çekebilir Elon Musk, Twitter'a 33 milyon dolara mal oldu Google ve Microsoft'un bilançoları hayal kırıklığı yarattı İlginizi Çekebilir Google ve Microsoft'un bilançoları hayal kırıklığı yarattı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD Asya büyüme Çin Corona Dolar faiz Google Microsoft OPEC para Suudi Arabistan Teknoloji Twitter zam
Loading...