Bankaların zorunlu menkul kıymet tesisinde değeri TCMB hesaplayacak

Bankaların döviz yükümlülükler için menkul kıymet tesisinde menkul kıymetlerin değeri TCMB tarafından hesaplanacak.

Bankaların zorunlu menkul kıymet tesisinde değeri TCMB hesaplayacak

Türkiye Cumhuriyet Bankası tarafından Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan ve yabancı para yükümlülükler için TL cinsinden menkul kıymet tesisi hakkında tebliğle, bu tebliğin 7. maddesine bir fıkra eklendi.

Buna göre, Bankaların yabancı para yükümlülüklerine karşılık Merkez Bankası (TCMB) nezdinde zorunlu karşılık kapsamında bulunduracağı TL cinsinden menkul kıymet tesisinde menkul kıymetlerin değeri TCMB tarafından hesaplanacak.

MERKEZ HESAPLAYACAK

Eklenen hüküm uyarınca, söz konusu menkul kıymetlerin tesiste dikkate alınacak değeri Merkez Bankasınca belirlenecek usul ve esaslara göre hesaplanacak.

Tebliğle, bankalar, mevduat ve katılım fonlarının vadeleri ve türleri hakkında tebliğ kapsamındaki resmî kuruluşlar ve kamu haznedarlığı yönetmeliği kapsamındaki kurumların, yabancı para yükümlülüklerine karşılık Merkez Bankası’nda yüzde 3 oranında menkul kıymet tesisi yükümlülükleri bulunuyor. (REUTERS)

BDDK kıyamet gününü erteliyor İlginizi Çekebilir BDDK kıyamet gününü erteliyor Elektrikte gün öncesi azami fiyat limiti artırıldı İlginizi Çekebilir Elektrikte gün öncesi azami fiyat limiti artırıldı
Loading...