TÜİK Mart enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %68,50, aylık %3,16 arttı.

Rakamlar dönüp doları ve faizi, dolayısıyla Şimşek’in kaderini etkileyecek. Zira AKP aldığı seçim yenilgisinde hedef tahtasına Şimşek’i oturtuyor. Emeklilere kese açılsaydı böyle olmazdı diyorlar. Ama baştan sona yanlış bir tespit...

Neden mi?

Siz, 20 yılda gelir dağılımını bozmuş, yandaşlarınızı zengin halkı fakir kılan bir paylaşım modeli oluşturmuşsunuz...

Siz, dışa bağlı üretim modeli ile üretim yapmak için elinizdeki doları dışarıya veren, rezerv bitiren modelden vazgeçmemişsiniz...

Siz, Nas diye enflasyonun altına zorla faiz indirip kuru patlatmış, sonra kuru tutmak için KKM getirip trilyonluk maliyet çıkarmış, sonra dönüp bunu Merkez Bankası’na para bastırarak kapatıp enflasyon yaratmışsınız...

Daha ne olsun?

***

Enflasyon rakamlarını biraz açalım...

Evet rakam beklentilere paralel geldi. Bu rakamın bize gösterdiği geçen yıl Temmuz ve Ağustos aylarında 9,49 / 9,09 olan aylık artışlar nedeni ile bu yıl karşımıza baz etkisi ile bir düşüş çıkacağıdır.

Bu yıl ilgili aylarda gelecek rakam 3 civarı olacaksa, aylıkta 6 puanlık gerileme psikolojik bir etki sağlayacaktır. Elbette fiyatlar yapıştığı yerden düşmeyecek ama artış hızında düşüş görülecek diyebiliriz. 

O zaman şahsi görüşüm olarak şu çıkarımı yapıyorum, Haziran gibi %72 olacak TÜFE bu zirveyi yaptıktan sonra Temmuz’da baz etkisini de arkasına alarak düşüşe geçebilir. 

Bu noktada enflasyon düşüşü 7.8. aylarda yabancı girişlerini başlatarak kur geçişkenliği üzerinden (kur düştükçe dış girdi maliyetlerinin azalması) enflasyon düşüşüne güçlü bir katkı verebilir. 

***

Ama...

Ama...

Bu tabloyu riske sokan bir gelişme var!

Dış sermaye sadece faiz arttı, enflasyon düştü diye bir ülkeye gelmez. O ülkede hukukun bağımsızlığına, demokrasinin egemenliğine, insan haklarına olan tutuma bakar. 

AKP’yi geçmişte defalarca ikaz ettik.

Kemal Kılıçdaroğlu’nu geçmişte Ankara’da linç etmeye kalkan başıbozuklara ön vermeyin, yapmayın dedik…

Anayasa Mahkemesi kararlarının ülkenin hukuk barometresi olduğunu, buna uyulmazsa yabancıların tedirgin olacakları ve gelmeyeceklerini de yazmadık mı? 

Son olarak Van ilimizde bariz bir milli irade gaspı var...

Adaya önce izin verip sonra kazanınca iptal etmek ne demektir?

Tam da Şimşek’in yaptıkları ile son iki haftada borsaya yüklü yabancı girişleri görürken olacak iş midir bu? 

Yabancı önce borsada seçili şirketlere sonra devlet tahvillerine gelir. Tahvile girdikçe yüklü para getirir ve kurun ateşi söner. 

E ne olacak şimdi? 

Bir çuval inciri berbat etmeye kimin hakkı var? 

Ülkenin büyük ekonomik sorunları ve dolar açlığı varken yabancı yatırımcıların gündemine bu haberlerle gelmesi yukarıda anlattığımız yabancı sermayeyi Türkiye’ye çeker mi?

Çekmez!

Ülkenin gerginliğe ihtiyacı yok!

Ülkenin huzura ihtiyacı var!

Anlattığımız olumlu senaryo gerçekleşse bile yıl sonu 43-44 lira olmasını beklediğimiz kur yabancı sermaye gelmezse ne olur? 

Doğal olarak 50’yi aşar...

Peki o zaman enflasyonu üç hane görmez miyiz?

Üç hane enflasyon erken seçimi getirmez mi?

AKP hem kendisine hem millete zarar verecek işlere izin vermemelidir.