Son AKP Kurultayı'nda MKYK üyeliğine seçilen Galip Ensarioğlu önemli açıklamalarda bulundu. Devletin çözüm süreci boyunca PKK’yı tolere ettiğini belirten Ensarioğlu, "7 Haziran seçimleri AKP için bir uyarı" dedi.

Al Jazeera’ye konuşan Ensarioğlu,  7 Haziran seçimlerindeki listelerin iyi olmadığını belirterek, “Tercihler çok iyi yapılamadı. Çünkü parti bir süreç yaşadı orada. 13 yılın sonunda bu partinin genel başkanı değişti. Hemen arkasından seçime gidildi. Tek tek konuşmak istemiyorum. Listeler iyi değildi. Tabii bu listelerin kötü oluşu Güneydoğu’yu çok daha fazla etkiledi. Çünkü Güneydoğu’nun listeleri çok daha kötüydü. Bu, şahısların iyi veya kötü olduğu anlamına gelmez. Bütün adaylar partimizin adaylarıdır ve başvuruları da kıymetlidir. Ama bazen çok iyi bir insan olur, onu yanlış bir yerden aday gösterirsiniz, halk tepki gösterir” dedi.

"PKK SİLAH BIRAKMAYABİLİR"

“PKK’nin silah bırakmaması refleksini anlayabilirsiniz” diyen Ensarioğlu, şöyle konuştu:

“İran’daki, Suriye’deki gelişmelerden sonra PKK’nin silah bırakmaması refleksini anlayabilirsiniz ama Türkiye’deki silahlı varlığını sürdürmesini anlayamazsınız. Türkiye’deki silahlı varlığına son vermek zorundadır. Bu iradeyi göstermediği zaman da çözüm sürecinin tarafı olamaz. O zaman da devlet bu işi tek taraflı yürütür.”

PKK’nın çözüm süreci boyunca sadece saldırıları durdurduğunu ve çatışmasızlığa geçtiğini dile getiren Ensarioğlu, “O kadar. İkincisi yok. Ülke dışına çıkacaktı, çıkmadı. 100’ün üzerinde saldırıları oldu. Bütün bölgeyi, işadamlarını haraca bağladı, vergi daireleri kurdu, asayiş birimleri kurdu, kimlik kontrolleri yaptı, mahkemeler kurdu. Çözüm sürecinde bölgede paralel devlet gibi yapılandı. Bunların tamamı çözüm sürecine aykırı ve çözüm sürecini bozacak şeyler. Kendileri de söz verdikleri tek şeyi yaptılar, ateşkes ilan ettiler. Hükümet defalarca yasa çıkardı, operasyonları durdurdu” dedi.

“DEVLET TOLERE ETMEK ZORUNDA"

“Bu saydıklarınız olurken yani PKK vergi dairesi kurarken, yollarda asayiş birimleri oluştururken devlet bunları fark etmedi mi? Ya da göz mü yumdu?” sorusunu yöneltilen Ensarioğlu, şu yanıtı verdi:

“Hep söz verdiler devlete. ‘Bunlar bitecek, durdurulacak, engel olunacak’ diye söz verdiler bütün görüşmelerde. Bunlar hep konuşuldu. Çözüm sürecini yürütürken bakın büyük olan hep devlettir. Devlet hep idare etmek zorundadır, tolere etmek zorundadır. Devlet toleranslı davrandı. Çözüm umuduyla ve verilen sözlere de inanarak bunları gündeme getirdi. Ama gelinen süreçte polis, asker vurmaya başladıktan sonra devletin yapacağı başka bir şey yok.

2 yıllık süre içinde sizin samimi bir şekilde amacınız barış ve silahsızlanma ise o zaman iki yıl önce yolun dibine bu bombayı niye koydunuz, bir yıl önce niye bu bombaları yerleştirdiniz.

Devlet bombaya göz yumar mı? Devlet bütün bu duyumları müzâkerelerde dile getirir. Bunlar hep devlete, ‘Bu bizim kontrolümüz dışında, engel olacağız’ diye söz verdiler. Ama gelinen noktada görüldü ki onlar barışı değil savaşı tercih ettiler."

Ensarioğlu, PKK elebaşı Öcalan’ın süreç boyunca çözüm için samimi bir gayret ortaya koyduğunu dile getirirken, “Rolünü hep iyi oynadı bana göre. Bugün durumunu bilemiyorum tabii” ifadelerini kullandı.

"AMAÇ ÇATIŞMA YAPMAKTI"

Kürt vatandaşlara yönelik saldırılar hakkında da konuşan Ensarioğlu, “Amaç buydu zaten. Çatışmayı sivil alana taşımak, sivillerle devleti karşı karşıya getirmek. Batı’da ve Doğu’da halkları karşı karşıya getirmek. Bugün Batı’da sivil ve günahsız Kürtlere yönelik ırkçı saldırılar PKK’nın bugünkü amacına hizmet ediyor. Kendini MHP’li ve ırkçı görüp de sivil Kürtlere saldıranlar Dağlıca baskınını yapanlara, Iğdır baskınını yapanlara hizmet ediyor. Bu saldırıları yapanlar ırkçı kimse… MHP’li olur, CHP’li olur, ulusalcı olur” şeklinde konuştu.

"AKP TEK BAŞINA İKTİDAR"

Ensarioğlu 1 Kasım seçimlerine ilişkin olarak ise şunları kaydetti:

“AK Parti tek başına iktidar olacak. Bütün taşlar yerine oturacak, bütün bu hamleler de boşa çıkacak. Bunu yapanlar anca dışarıdaki bir takım odaklara hizmet etmektedir. Cemaati de PKK’si de aynı şeyi yapıyor. HDP baraj sorunu yaşayabilir. Ortaya doğru bir tavır koyamazsa, bu ölümleri durdurmazsa millet faturasını onlara keser. Sırtımızı yasladık diyorsa bu şiddeti durduracak. Sırtını yasladığı yere sözünü geçirecek.