İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in 'Altılı Masa'nın Cumhurbaşkanı adayı belirleme süreciyle ilgili yaptığı “Noter masasına dönüşmüştür” açıklamasının ardından dün Saadet Partisi Genel Merkezi'nde liderler toplantısı gerçekleştirildi. Saat 17.15'te başlayan toplantı, yaklaşık 4,5 saat sürdü.

Toplantı öncesi Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal'ı kapıda karşıladı.

Kılıçdaroğlu, binaya girdiği sırada genel merkez önündeki vatandaşlar “Halkın umudu Kılıçdaroğlu” sloganları attı.

Toplantıda Akşener'in yaptığı açıklamalar ve ardından yaşanan gelişmeler değerlendirilerek, izlenecek yol haritası ele alındı.ORTAK AÇIKLAMADA 'YOLA DEVAM' MESAJI

Toplantı sonrası liderler tarafından ortak açıklama yapıldı. Açıklamada şöyle denildi:

* "Millet İttifakı olarak, bugün Saadet Partisi’nin ev sahipliğinde bir araya geldik. Ülkemizin tüm toplum kesimlerinin en geniş yelpazede temsil edildiği ve bizatihi milletimizin kurduğu masamız ilk gün hangi ilke ve hedefler doğrultusunda kurulduysa, bugün de yine aynı istikamette çalışmalarına devam etme kararlılığındadır.

* Hiçbir gelişme milletimizin deprem felaketi dolayısıyla yaşamakta olduğu acıların ve bu acılara sebep olan yönetim zafiyetinin üstünü örtemez. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet diliyor, bütün bu yönetim zafiyetlerine son vereceğimizi ve ayrıca tüm vatandaşlarımızı güvenli şehirlerde ve güvenli konutlarda yaşatmak için gerekli tedbirleri alacağımızı taahhüt ediyoruz. Millet İttifakının belediye başkanları da şimdiden bu taahhütlerin gereğini yerine getirmek için çalışmalarını sürdürmektedir."HEDEFİMİZ KAYBEDENİ OLMAYAN BİR ZAFERDİR"

* Bizler, yola çıktığımız ilk günden beri ortak akıl, istişare ve uzlaşı ile bir süreç yürütüyoruz. Yeni bir dönemin şafağında olduğumuzun bilinciyle; bu topraklarda umudu yeniden yeşertecek ve güzel ülkemizde insan onuruna yaraşır hayat şartlarını hep birlikte tesis edeceğiz.

* Düne ve bugüne sıkışmadan, 'Yarının Türkiye'sini inşa ve ihya etmekte kararlıyız! Bizler, 85 milyon insanımızın hiçbir ferdini dışarda bırakmadan, hiç kimsenin kalbini kırmadan, güvenini boşa çıkarmadan yolumuza devam edeceğiz.

* Hedefimiz; kaybedeni olmayan bir zaferdir!

ADAY AÇIKLAMASINDA GÖZLER PAZARTESİ GÜNÜNE ÇEVRİLDİ

* Bu çerçevede; bir önceki toplantımızda karara vardığımız gibi, 6 Mart Pazartesi günü tekrar Saadet Partisi’nin ev sahipliğinde bir araya geleceğiz. Ortak bir anlayışa ulaştığımız 28. Dönem TBMM ve 13. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak Cumhurbaşkanı adayımız ve geçiş süreci yol haritası konusunda nihai açıklamayı kamuoyu ile paylaşacağız."

Liderlerin Pazartesi günkü görüşmesinin saat 14.00'te gerçekleşeceği öğrenildi.KILIÇDAROĞLU: AYNI İNANÇ VE KARARLILIKLA YÜRÜYÜŞÜMÜZ SÜRÜYOR

Toplantının ardından liderler sosyal medya hesaplarından paylaşımlar yaptı.

Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter'daki paylaşımında "Türkiye'mizin bütün renklerini birleştirerek gerçek anlamda demokrasi, adalet ve huzuru getirmek için bir araya geldiğimiz toplantıya ev sahipliği yapan başta Sayın Temel Karamollaoğlu olmak üzere, tüm genel başkanlara teşekkür ederim. Aynı inanç ve kararlılıkla yürüyüşümüz sürüyor" ifadelerini kullandı.

DAVUTOĞLU: GENEL BAŞKANLARA TEŞEKKÜR EDİYORUM

Ahmet Davutoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Hedefimiz; kaybedeni olmayan bir zaferdir. Başta ev sahibi Sn. Temel Karamollaoğlu olmak üzere genel başkanlara teşekkür ediyorum" dedi.UYSAL: ADALET VE DEMOKRATİK SİSTEMİ KURACAK İRADEYİ TAŞIMAYA DEVAM EDİYORUZ

Gültekin Uysal ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda şunları belirtti:

* "Türkiye Cumhuriyeti için 'fetret devri' olarak anacağımız, omurgasını 'sınırsız yetki-sıfır denetim' anlayışının oluşturduğu bu keyfi düzene karşı, Milletimizin refahını ve huzurunu tesis edecek, işleyen bir adalet ve demokratik sistemi kuracak iradeyi taşımaya devam ediyoruz.

* 21 yıllık AKP yönetiminde süren sistematik çöküşün, on binlerce cana, milyonlarca insanımızın evinden yurdundan olmasına sebep bir neticeyi ortaya çıkardığını deprem vesilesiyle acı bir biçimde bir kez daha gördük.

* Vesilesiyle bir kez daha hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Güveni ve huzuru birlikle inşa edecek, yaralarımızı birlikte saracağız.

* Ev sahipliği dolayısıyla Saadet Partisi Genel Başkanı Sayın Temel Karamollaoğlu'na ve Kıymetli Genel Başkanlara bir kez daha teşekkür ediyorum."BABACAN: MİLLET İTTİFAKI OLARAK BİR ARAYA GELDİK

Ali Babacan, Twitter hesabından "Millet İttifakı olarak Saadet Partisi Genel Merkezinde bir araya geldik. Toplantıya ev sahipliği yapan Sayın Temel Karamollaoğlu başta olmak üzere tüm genel başkanlara teşekkür ederim" paylaşımı yaptı.

KARAMOLLAOĞLU: ÇALIŞMALARIMIZI KARARLILIKLA SÜRDÜRÜYORUZ

Temel Karamollaoğlu da sosyal medya hesabından "İlk günkü ilke ve hedeflerimiz doğrultusunda çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürdüğümüz değerli genel başkanların her birine teşekkür ediyorum" mesajını paylaştı.