Borsa İstanbul’da (BİST) kamu bankaları hisselerinde 5 Temmuz-13 Eylül tarihleri arasında “manipülasyon” şüphesi doğuran fiyat hareketlerine müdahale edilmemesinin faturası kime çıkacak?

Siluetler belirmeye başladı.

★★★

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile BİST ve Sermaye Piyasaları Kurulu (SPK) yönetimi arasında derin bir hesaplaşma yaşanıyor.

Borsaya yatırımcı çağırırken bülbül kesilen Nebati’nin koltuğu sağlam görünmüyor.

Sorumluluğu ekibinin üzerine mi atacak, affı mı istenecek “yakın zamanda” öğreniriz.

★★★

Yaklaşık 2 aylık zaman diliminde banka endeksinin yüzde 170 oranında yükselip, yüzde 35’lere düşmesi hayatın olağan akışına uygun değildi.

Hele de hisseleri tavan yapan kamu bankaları arasında Halk Bankası gibi Amerika’da davası süren bir banka varsa...

★★★

Banka hisselerindeki yükselişi açıklamakta zorluk çeken piyasa, “İş Bankası ve Denizbank’ın uluslararası ödeme sistemi MİR’den çıkmasını” düşüşün nedeni olarak görmeye meylediyor.

★★★

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) üyeleri ve SPK, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Murat Zaman’la BİST’te yaşananları 19 Eylül gecesi masaya yatırdı.

Bu masanın “en zayıf halkası” Zaman’dı.

İki nedenden dolayı.

★★★

Birincisi; Nebati’nin yatırımcıya “gel gel yapan” açıklamalarından sorumlu tutuldu.

Bakanı, “manipülasyon şüphesi” hakkında bilgilendirmemekle, yanlış yönlendirmekle suçlandı.

★★★

İkincisi; Zaman’ın sermaye piyasasında geçen iş kariyeri dikkate alındığında, BİST’te kamu bankaları hisselerindeki “oyunu” fark etmemesi sorgulanmasına yol açtı.

★★★

Borsa çevrelerinde, SPK’nın 8 Eylül’de söz konusu bankacılık hisseleriyle ile ilgi uyarı yazısı hazırladığı, ancak 11 Eylül’de bakanın yaptığı açıklama nedeniyle işleme koy(a)madığı iddia ediliyor.

★★★

Bu süreçte gözler aracı kurumlardan Ahlatçı Yatırım’a çevrildi.

Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatcı vakit geçirmeden soluğu bir haber sitesinde aldı ve müşterisi Mehmet Akdere’nin işlemleri gerçekleştirdiğini söyledi.

★★★

Bir aracı kurumun gizli tutması gereken müşterisinin adını açıklamayı göze alması ilginçti.

Akdere’nin ses çıkarmaması da ikili arasında “mutabakat oluştuğu” izlenimi vermiyor değil.

★★★

Ahlatcı’nın aynı haberde, 2000’li yılların başından beri SPK’dan sayısız ceza alan Akdere’yle ilgili, “Bizimle birlikte 11 yatırım şirketi ile daha iş yapmaktadır ve özel bir müşterimiz değildir” sözlerini okuduk.

Bu dönemde bankacılık hisseleriyle ilgili işlem yapan aracı kurumlar arasında Gedik ve Başkent Menkul Değerler’in adı da geçti.

★★★

Halkbank’ın Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP)’a önceki gece yaptığı “Hisseleri geri alım” açıklaması, güven arayan yatırımcıya kamudan verilen ilk mesajdı.

Bankanın 8.8 milyon lotluk geri alım gerçekleştirmesi, yatırımcının zararını karşılayacak bir derinlik oluşturmuyor.

12 Eylül’de 16.64 TL’ye kadar yükselen Halkbank hisseleri 19 Eylül’de 8.95’e gerilemişti. Dün de 8.16’ya kadar düştü.

★★★

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, BİST’teki gelişmeler üzerine Nebati’yi 2 Eylül ve 11 Eylül’deki açıklamalarına atıfta bulunarak “Yatırımcıları silkeleyen bakan” olarak niteledi.

Öztrak, “O koltukta bir dakika oturamaz” dediği Nebati’nin istifasını istedi.

★★★

Son günlerde yaygınlaşan ancak hukuki sonuç alınmayan borsada manipülasyon iddiaları öyle bir noktaya geldi ki; muhalefetle bürokrasiyi aynı anda hareketlendiriyor.