Şanlıurfa OSB'de bulunan Özak Tekstil'de çalışan işçiler bağlı bulundukları sendikadan istifa edip Birleşik Tekstil Dokuma ve Deri İşçileri Sendikası'na (BİRTEK-SEN) üye oldukları için bir kadın işçinin işten atılması ve fabrika yönetiminin baskı yaptığı gerekçesiyle işçiler, toplu eylem yaptı.

Şanlıurfa Valiliği bugün yaptığı yazılı açıklamayla toplantı, eylem ve yürüyüşlerin  29.11.2023 Saat: 13.00’den 02/12/2023 Saat: 23.59’a kadar il merkezi ve ilçeler dâhil olmak üzere Şanlıurfa coğrafi sınırlar içerisinde yasaklandığını duyurdu.

Valiliğin açıklaması sonrası BİRTEK-SEN sosyal medya hesabından paylaşımda bulunarak, “Özak Tekstil patronunun özel ‘ricası’ üzerine, fabrikadaki tehdit, sendika değiştirme baskısı ve işten atmalara karşı Özak işçilerinin direnişini kırmak için yasak kararı aldı” ifadeleri kullanıldı.

JANDARMA MÜDAHALE ETTİ

Valiliğinin yasak kararının ardından işçiler, jandarma tarafından valilik kararı gerekçe gösterilerek dağılmaları yönünde uyarıldı. Dağılmak istemeyen ve eylemlerini sürdüren işçilere jandarma müdahale etti. Müdahale sırasında işçiler “Direne direne kazanacağız” sloganları attı, bazı işçiler gözaltına alındı. Akşam saatlerinde gözaltına alınan işçiler serbest bırakıldı.

“PATRONUN EMRİYLE EYLEM YASAĞI GETİRİLDİ”

BİRTEK-Sen Genel Başkanı Mehmet Türkmen yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bütün Türkiye, dünya buradaki hukuksuzlukları, kadın işçilere yapılan baskıları, tehditleri, haksız hukuksuz yere işten atmaları duydu ama buradaki yetkililer, bu hukuksuzluğa, herkesin gözü önünde anayasayı ve işçilerin haklarını çiğneyen, işçilere karşı suç işleyen patron temsilcilerine müdahale etmek, onlar hakkında işlem yapmak yerine, patronun emriyle, talimatıyla eylem yasağı getirip, hukuksuz bir şekilde bize müdahale ettiler, şiddet uyguladılar ve hepiniz adına sendika temsilcisi arkadaşlarımızı ve beni gözaltına aldılar. Bunun ne demek olduğunu biliyoruz. Bize şunu diyorlar; Urfa’da patronların işçilere karşı suç işlemesi serbesttir. Urfa’da patronların kadın işçilere, erkek işçilere her türlü tehdidi, mobbingi yapması serbesttir ama buna karşı işçilerin direnmesi, hak araması yasaktır diyorlar. Bunu kabul etmeyeceğiz.”