Eğitimli, toplumda saygın bir aile…

Duygusal olmasına rağmen, dış görünüşünden dolayı insanların sert biri olarak tanımladığı ama tüm sevgisini çocuklarına vermek için yoktan var eden, onların üzerine titreyen bir baba; hele ki kızının… Cemil… Kuzey ve Kayra’yı ilk koklayan, altını temizleyen, mamalarını veren, ilk adımlarından itibaren hep yanında… 

Onun, sinir krizi atakları geçiren, mutlu olmakla ilgili hiçbir çabası olmayan, her an olay çıkarmaya müsait eşi; Ayla..
Cemil, Ayla’dan ayrılmayı çok istiyordu. Yalnızdı, mutsuzdu. Huzura hasretti. Yapamazdı. Çocuklarını Ayla’ya teslim edip, bir ‘hafta sonu babası’ olamazdı. Ayla, bunu o kadar iyi biliyordu ki, Cemil’i sürekli ‘boşanalım’ diye tehdit ediyordu. 

Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu eski Kongre Başkanı ve şimdi Türk Amerikan Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı olan Kaya Boztepe’nin Atatürk’le ilgili kitaplarını okumuştum. ‘Nayino’ roman türünde yazdığı ilk kitap.

Bir sevda masalı… Yıllar önce yaşanan, sebepsiz yere biten ama bitmeyen bir sevda… Yeni bir hayat, bitmeyen memleket meseleleri… Peki yeni bir düzen kurmuş, ama ölümüne mutsuzken, eski sevdanın yeniden yeşermesi mümkün müdür?
Boztepe’nin romanı, bu Pazar’ın tavsiyesidir… 

Yeni yıl listesi yaptınız mı?

Bu gece 2023’e veda ediyoruz. Feci bir yıldı desek, gelen gideni aratmasın diye dua etsek yeridir. 

Deprem, sel, yoksulluk, mafya, kara para, kadın cinayetleri… Daha sayarım… 

Ne varsa gördük 2023 filminde… 

Ben her yıl biterken, oturur bir deftere o yılın muhasebesini yaparım. 

Sonra da dileklerimi sıralarım… 

Bir kısmını gerçekleştiririm, bir kısmını gerçekleştiremem. 

Geçen yıl, yoğunluktan birçoğunu yapamadım ama zamansız istekler olduğu için bu yıl yapmayı hedeflediklerim arasında olduğunu
söyleyebilirim. 

Daha çok okumak, daha çok tiyatroya, sinemaya gitmek. Arkadaşlarımı ihmal etmemek, kendimle iyi geçinmek, boş şeylerle zaman
kaybetmemek, boş laflara yüz çevirmek gibi uzun bir liste… 

Hadi gelin bu yıl kendimizden başlayalım gelişmeye… Değişmeye değil bakın, gelişmeye… Sonunda olduğumuz şeyi kabul edip, sevmekle başlayacak her şey. 

Zorlamadan, besleyerek… Onu büyüterek… Onu severek, saygı duyarak… Ve sevdiklerimize aynı titizlikle yaklaşarak…

Memleketi severek… Ona sahip çıkarak… Layık olduğu yere taşıyarak… 

Yaşamayı unutmayarak… 

Hepimize iyi bir yıl diliyorum. Muhasebe defterini de tavsiye ediyorum.