Türkiye, EURO 2024'e ilk yarısını önde tamamladığı maçta Hollanda'ya yenilerek çeyrek finalde veda etti. 

Milli Takım Kaptanı Hakan Çalhanoğlu, maç sonrası gözyaşlarına hakim olamadı. Basın toplantısında güçlükle tuttuğu gözyaşlarının bu kez akmasına izin verdi. Maç sonrası ise "Üzüntülüyüz ama gururluyuz" diyerek aslında bu genç takımın başarılı olduğunun altını çizdi. 

Söylediklerinde haklıydı da... Şampiyonanın en genç ikinci takımı olarak çeyrek final oynamak önemli bir tecrübe oldu Milli Takım için... Futbolcuların, ileride daha büyük başarılar kazanacak yılları var önlerinde... Tabi ki doğru bir planlamayla... 

Bu turnuva, hala bir oyun sistemimizin olmadığı ve hızlı ataklar dışında hücum planımızda eksikler olduğunu da ortaya çıkardı... Bunların üzerinde durup, her futbolcuyu da kendi mevkilerinde oynatmayı başarabilirse, Milli Takım'ın ileride başarılı sonuçlar alabileceğini de gösterdi. 

Vincenzo Montella, bu sistemin mucidi Pep Guardiola'nın bile vazgeçtiği sanrtaforsuz oyun anlayışını Milli Takım'a yerleştirmeye çalışıyor. Ancak bu sistemin işlemesi için orta sahadan ceza sahasına ekstra futbolcu sokmak ve kanat forvetlerin bitiriciliğinin yüksek olması şart... Türkiye ise her ikisini de bu turnuvada pek gerçekleştiremedi.

Gürcistan maçının son dakikasında direkten dönen top, Çekya maçında rakibin erken kırmızı kart görmesine rağmen girdiği pozisyonlar, Avusturya maçında Mert Günok'un son dakikadaki kurtarışı... Bu karşılaşmalarda şans Milli Takım'ın yanındaydı. Turnuvadaki en iyi maçını oynayan Türkiye, bu kez şans faktörünü rakibi Hollanda'ya kaptırdı. 

Şimdi sıra eksikleri görüp, bu yönleri geliştirerek Hakan Çalhanoğlu'nun gözyaşlarının Milli Takım'ın geleceğine can suyu olmasını sağlamaya geldi.