Çeyrek asır önce...

MHP hükümette koalisyon ortağı...

CNN Türk yayın hayatına hazırlanıyor...

Sabah Gazetesi’nden kovulmuşum, CNN Türk Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ali Birand ekibine dahil olmuşum...

Taha Akyol, kanalın genel müdürü...

Düşündüğünü söyleyen kişiliğim var; konu nereden geldiyse Taha Akyol’a “geçmişte MHP’nin toplumsal dönüşüme karşı çıkan reaksiyoner bir hareket” olduğu yorumunda bulundum. 1970’lerde MHP yönetiminde yer almış ve bu sebeple 1980 askeri darbesinde hapis yapmış Taha Akyol, bu düşüncemi duyunca gerildi, neredeyse beni odasından kovdu!

Daha yeni işten çıkarılmışım, oğlum doğmuş yine işsizlik sorunuyla karşılaşmamak için sustum. Ama haber merkezinden ayrıldım Cüneyt Özdemir ile birlikte 5N1K programını yapmaya başladım...

Aradan yıllar geçti.

Taha Akyol son yıllarda yazılarında MHP’yi sürekli “kriminal” gösteriyor! 

Taha Akyol’a göre binlerce gencin katledildiği o dönemde MHP reaksiyoner parti değildi ama tek Sinan Ateş suikastı sebebiyle parti kriminal oluvermişti!

Konum, MHP’nin toplumsal hareketteki konumunu tartışmak değil.

Merakım son dönemde Taha Akyol gibi kimilerinin MHP’yi niçin sürekli kriminal göstermeye çalıştıkları?

★★★

Gerek Sinan Ateş ve gerekse Ayhan Bora Kaplan adli dosyaları, salt siyasetin konusu yapılarak, gerek PKK gerekse FETÖ mücadelesi konusunda tavizsiz milliyetçileri hedef alır hale geldi/ getirildi.

Mesela:

Sinan Ateş cinayeti davasının ilk duruşmasında 22 sanık yargı önüne çıkarıldı. Duruşmada cinayetin tetikçisi Eray Özyağcı ifade verirken, “Eski Savcı D.A.K bana şunları dedi: 

-Devlet Bey’den talimat aldıysan söyle, bu olayın siyasi olduğunu biliyorum, MHP’den bize isim ver seni koruyalım, sen bize hikaye anlatıyorsun, yat o zaman burada...”

Sanığın doğru deyip demediğini yargılama ortaya çıkaracak kuşkusuz... Benzer yönlendirme Ayhan Bora Kaplan ve arkadaşlarının emniyet sorgusunda da yaşandığı ve bu sebeple polisler hakkında soruşturma başlatıldığını biliyoruz. Bu dosyada hedef  iktidar partisi içindeki milliyetçiler oldu. 

Yani:

Bir adli dosyada hedef milliyetçi MHP...

Bir diğer adli dosyada hedef AKP içindeki milliyetçiler!

Tesadüf mü?

Kayseri ve Bursa, Hatay benzeri provokasyonların kışkırtıcısı olarak milliyetçilerin kriminal gösterildiğinin farkındasınız!

Neler oluyor, sormayalım mı? 

★★★

Ki:

Çuvaldızını gazeteciler olarak kendimize batırmak zorundayız.

Önceki gün Sinan Ateş dosyasına hayli vakıf bir hukuk insanı aradı. “Dosyayı açmadan, tek satır okumadan gazeteciler neler yazıyor neler!”

Soru soruyu doğuruyor; gazetecilere algı operasyonunu kimler, neden yaptırıyor? Salt lakırdıya dayalı habercilik araştırmacı gazeteciliği yok etti!

Mesele sadece iktidar ortakları değil; ülkeye yönelik ağır dezenformasyon yapılıyor. Bu tür abartılar yüzünden ülke gri listeye alındı ve çıkarılması için Mehmet Şimşek’e teslim olunması dayatması yapıldı. Bu nasıl görülmez?

Erdoğan ile milliyetçilerin arasını kimler, niye açmak istiyor belli değil mi? 

Maalesef... Siyaset “okuması” yapılmıyor artık, gündem dedikodu kaynaklı adli vakalara indirgendi. Ki, bunun içinde PKK ve FETÖ’ye yönelik güvenlik mücadelesi pek yok. Aksine bu çevreler “hapisteki suçsuzlar” diye psikolojik algı yaratıyor kamuoyunda...

Yeni köklü bir mücadeleye ihtiyaç var. Bunun şiarı tam bağımsızlıktır. “O parti”, “şu lider” diye siyaset yapılmaz, mevzubahis olan vatandır.

Ah ne yazık ki kimileri bilgisi ve tecrübesi olmayan kullanışlı aparat gazetecilere inanmak istiyor. Tehlikenin farkında değiller; ülkeyi yakıyorlar...