İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), ömrünü tamamlayan Mecidiyeköy Kuştepe Spor Tesisi’nin yerine; bünyesinde 429 araçlık zeminaltı otopark, kapalı pazar yeri, çocuk parkı, düğün salonu ve futbol sahası bulunan projenin temelini attı.

image small

Yaklaşık 443 milyon liralık yatırımla tamamlanacak olan Kuştepe Zeminaltı Otoparkı ve Futbol Sahası temel atma töreni; İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, CHP İstanbul milletvekili Engin Altay ve CHP Parti Meclisi üyesi Cem Aydın ile mahalle sakinlerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

“Yeni Yatırımlar Yeni Atılımlar” maratonu kapsamında düzenlenen törende konuşan İmamoğlu, İstanbul’un 39 ilçesine eşit hizmet vermenin gururuyla görev yaptıklarını söyledi.

image small

“İNSANLARA HİZMET OY HESABI ÜZERİNDEN YÜRÜTÜLÜYOR”

İmamoğlu, Türkiye’de siyasi ahlak mekanizmasının düzelmesi gerektiğine dikkat çekerek şunları söyledi;

*Siyaset ne için yapılır? İnsanlara hizmet adına bir siyasi partiye üye olursunuz, orada mücadele verirsiniz. İnsanların dertlerini dinlersiniz. Bu şehrine göre beldeden başlar ilçeye, ilçeden ile…

*Üyesi olur, yöneticisi olur, başkanı olursunuz. Vatandaşlarla konuşur, onların sorunlarını çözersiniz.  Eğer o ilçede ya da şehirde muhalif iseniz, iktidar değilseniz, ‘Niye yapılmıyor bu hizmet’ diye eleştirilerinizi yaparsınız.

*Ama temelinde, insanına hizmet vardır. Ve ben Türkiye'de bu kutuplaşmanın, bu ayrışmanın insanlara hizmetin oy hesabı üzerinden yürütülmesini gerçekten üzüntüyle izliyorum. Bundan kurtulmamız lazım.

*Her konuda ayrışma, kutuplaşma insanları yok sayma ve hesabını sadece oy veriyorsa ona göre hareket eden, oy vermiyorsa ona göre hareket eden bir ortama bürünmesi büyük bir tehdittir.

*Bizim insanlarımızın birbirine selamını, sabahını keserek, siyasi parti üzerinden sanki bütün mevzu bu iş üzerinden yürütülüyormuşçasına hareket etmesinin, toplumumuz adına çok ciddi bir el freni olduğunu düşünüyorum.

*Bunu aşmamız lazım. Bunu aşan, bunu düzelten bir dönemi İstanbul’da var ettiğimizden kimsenin şüphesi olmasın.

image small

“EN YÜKSEK NOTU ALAN BELEDİYE BAŞKANI OLMAYI UMUT EDİYORUM”

Önümüzdeki yerel seçimler için de bu anlayışla çalışacaklarının altını çizen İmamoğlu, “Umut ediyorum ki bu sınavda, halkımız tarafından gelmiş geçmiş en yüksek notu alan Belediye Başkanı oluruz. Bu yolda kararlı bir biçimde, dayanışma içinde yol yürüyoruz” dedi.

ÖĞRENCİ YURTLARINI ANLATTI

“Hem Ata'mızın Halaskar Gazi ismini taşıyan hem de burada 300’ün üzerinde yatak kapasitesi olacak olan bir yurdumuzun varlığı önemli” diyen İmamoğlu, şunları söyledi:

*Adının temel atarken Zübeyde Hanım Öğrenci Yurdu olmasını istemiştim. Bunu niye söylüyorum? Mecidiyeköy'ün hemen arka caddesinde, Ortaklar Caddesi'nin ucunda. Biz, orada ticari bir alan düşünebilirdik.

*Buna yetkimiz vardı. Bir ofis veya başka bir noktada çalışma yürütebilirdik. Ama biliyoruz ki, İstanbul'un merkezinde üniversitelerde okuyan öğrencilerimizin de yurda ihtiyacı var. Ve o yurtlarda, şu anda bir öğrencinin İstanbul'un böylesi merkezi noktasında bir eve aylık kira bedelinin öğrenci başına 7-8-10 bin lira olduğunu da biliyoruz.

*Halbuki biz bu yurtlarda ne yapıyoruz biliyor musunuz? Anadolu'nun o pırıl pırıl gencecik kızlarımızı, oğullarımızı aylık 1300 liraya üç öğün yemeği, yatması, elektriği her şeyiyle misafir ediyoruz.

*O gençler, ülkemizi kurtaracak olan gençler. Onlara devletin sıcak ve şefkatli elini uzatırsanız; onlar devletine, milletine geçmişine ve geleceğine olan borçlarını ödemekte daha güçlü, daha inançlı, daha umutlu bir yol yürürler.

image small

“KENDİNİ MİLLETİN MUTLULUĞUNA ADAYAN..."

Kendini milletin mutluluğuna adayan bir siyasi anlayışın fertleri olduklarını söyleyen İmamoğlu, “Size iddiayla söylüyorum; milletin mutluluğu için sonuna kadar mücadele edeceğiz. İnşallah sizlerle birlikte, yerel yönetimde bir ‘İstanbul modeli’ kavramını hem İstanbul'umuza hem bütün Türkiye'mize yayma konusunda, insanlarımızın mutluluğu içerisinde, siyasi ayrımcılığı ve kutuplaşmayı defterden silmiş insanlar olarak, göreceksiniz bütün insanlarımızı kucaklayacağız” dedi.

Konuşmaların ardından İmamoğlu, beraberindeki heyet ve Kuştepeliler, tesisin temeline dökülecek ilk beton için butonlara bastı.