Cumhurbaşkanı Erdoğan Gazi Üniversitesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen iftar programında emeklilerle bir araya geldi.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada İsrail polisinin Mescid'i Aksa'daki şiddet eylemine tepki gösterdi. Erdoğan, şu ifadeleri kullandı;

*Sözlerimin başında bu ramazan ayında da İsrail polisinin terör ve tehtiş eylemleri ile Mescid'i Aksa'yı ve Filistinli Müslümanları hedef almasından duyduğumuz üzüntüyü ve öfkeyi belirtmek istiyorum.

*İbadet eden sivillere ses bombalarıyla, joblarla, plastik mermilerle müdahalede bulunmak tam anlamıyla belhüm avallik bir işarettir. Bunun adı zulüm siyasetidir, kan siyasetidir. Türkiye bu saldırılar karşısında asla sessiz ve hareketsiz kalamaz.

*Mescid'i Aksa'ya el uzatılması, haremi şerifin kutsiyetinin ayaklar altına alınması bizim kırmızı çizgimizdir. Kudüse gerektiğinde canları pahasına sahip çıkan Filistinli kardeşlerimiz yalnız değildir.

*Müslümanların ilk kıblesine yönelik alçak eylemleri ülkem ve milletim adına kınıyor, bu saldırıların bir an önce durdurulması çağrısında bulunuyorum.

"TOPLUMUMUZUN SAĞDUYU ADRESLERİSİNİZ"

Erdoğan, konuşmasında bugün emekli vatandaşlarla bir araya geldiklerini belirterek, şunları söyledi:

*İnsanoğlunun uzun hayat yolculuğunun önemli dönüm noktaları vardır. Okula başlamak, işe girmek, evlenmek, çocuklarının mürüvvetini görmek ve elbette emekli bulunmak bunlar arasındadır. Emeklilik hayatta kopmak değil, hayatın yeni bir evresine başlamaktır.

*Ömrünün en güzel, en verimli senelerini ailesine, ülkesine, milletine hizmet yolunda harcayan emekli kardeşlerim başımızın tacıdır. Hayatınızın 2'nci baharında sizin yanınızda olmak, sizlere hizmet etmek bizim için şereflerin en büyüğüdür.

*Emek sahibi emek vermiş kişi anlamına gelen emeklisine saygı duymak bu milletin her ferdinin boynunun borcudur. Çünkü sizler aile hayatımızın mahalle hayatımızın, sosyal hayatımızın güvenceleri; toplumumuzun sağduyu adreslerisiniz.

*Salgın döneminde dünyanın pek çok yerinde emekliler adeta ölüme terk edilirken ülkemizde üzerine en çok titrediğimiz kesim olmuştur. Aynı şekilde ülkemizin modern hastaneleri ve genel sağlık sigortası sistemi ile sahip olduğu dünyanın en güçlü sağlık altyapısı en çok emeklerimize hizmet veriyor.

*Parklarla, yeşil alanlarla, yürüyüş parkurlarıyla, açık hava spor tesisleri ile donattığımız şehirlerimizdeki imkanlar öncelikle sizin emrinizdedir.

"BELKİ GENÇLERİMİZE ANLATMAKTA ZORLANABİLİYORUZ"

Erdoğan, geçen ay yürürlüğe giren emeklilik düzenlemesi ile 2 milyon 250 bin vatandaşı yaş engelinden kurtararak emekli olma imkanı sağladıklarını bildirerek şunları söyledi;

*Bu vatandaşlarımızın bir kısmı mutlaka kendi işinde veya ücretli olarak çalışmaya devam edecektir. Bir kısmı ise bugün için sakladığı hayallerini gerçekleştirmek üzere yeni bir hayata adım atacaktır.

*Allah göstermesin ciddi bir rahatsızlığı engeli olmayan insan için yapacak işte uğraşacak hobi de bitmez. Çalışırken olduğu gibi emeklilik döneminizde de sizlerin hep yanında olacağız.

*Türkiye Yüzyılı'nı sizlerin tecrübesi ile birikimiyle, geniş ufkuyla şekillendireceğiz. Sizler eski Türkiyeyi eski Türkiyenin yokluklarını yoksunluklarını, krizlerini, acılarını kayıplarını en iyi bilenlersiniz.

*Ülkemizin 20 yıldır nereden nereye geldiğini belki gençlerimize anlatmakta zorlanabiliyoruz ama sizler bunun canlı şahitlerisiniz. Huzurun güvenin, istikrarın, sahip olduğumuz demokrasi ve kalkınma hazinesinin, eser ve hizmet siyasetinin anlamını yeni nesillere ancak siz izah edebilirsiniz.

*Eğitimden sağlığa, adaletten emniyete, ulaşımdan enerjiye, sanayiden tarıma, spordan sosyal yardımlara, her alanda ülkemizin asırlık eksikliklerini tamamlayarak bugünlere beraberce getirdik. İnşallah şimdi Türkiye Yüzyılı'nı da birlikte inşa edeceğiz.

"SON DÜZENLEMEYLE EMEKLİ MAAŞINI 7 BİN 500 LİRAYA YÜKSELTTİK"

Erdoğan, iktidara gelmeden önceden emekli maaşlarının gerçekten çok kötü bir seviyede olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

*Hükümete geldiğimizde 66 lira yani o günkü kurla anca 50 dolara tekabül eden emekli maaşı alan insanlarımız var. Türkiyenin geçtiğimiz 20 yılda sağladığı büyümeden zenginlikten emeklilerimiz de istifade etti.

*En düşük emekli maaşını son düzenlemeyle 7 bin 500 liraya yani yaklaşık 400 dolara yükselttik. Aynı dönemde asgari ücreti 184 liradan 8 bin 500 liraya, engelli aylığını 25 liradan 2 bin 400 liraya, 65 yaş aylığını yine 25 liradan bin 900 liraya çıkardık.

*Memur, emekçi ve esnaf sosyal güvenlik kurumlarını tek çatı altında toplayarak hem işlemleri kolaylaştırdık hem hizmet standardı bakımından aradaki uçurumları kapattık. Bir dönem çalışanlarımız gibi emeklilerimiz de fiş fatura toplayarak; hatırlayın vergi iadesi alırdı. Hatırlıyoruz değil mi?

*Biz bu uygulamayı kaldırarak elde edilen yüzde 4-5 civarındaki geliri de maaşlara ekledik. Tasarruf Teşvik Fonu ve Konut Edindirme Yardımı gibi çalışırken yapılan kesintilerin ödemesini emeklilerimize de yine biz yaptık.

*Maaşlarımızın yattığı bankaların bunun için sizlere promosyon ödemesi yapmasını temin ettik.

*Emekli olduktan sonra ticari faaliyette bulunmak isteyen emeklilerimizin aylıklarından yapılan yüzde 15 kesintiyi önce düşürdük sonra tamamen kaldırdık.

EMEKLİLER ÜZERİNDEN KILIÇDAROĞLU'NU HEDEF ALDI

Erdoğan, ilk kez bayram ikramiye ödemesini kendilerinin başlattığını belirterek, şöyle devam etti:

*Madenciler başta olmak üzere farklı iş kollarında çalışan çok sayıda insanımızın emeklilikle ilgili avantajlar sağlayarak hakkaniyeti temin ettik. Borçlanma imkânını genişleterek, emeklilik haklarından yararlanabilmedeki gecikmelerin önüne geçtik.

*PTT aracılığıyla talep eden emeklerimizin maaşlarını evlerinde alabilmelerini sağladık. Emeklilikle ilgili işlemlerin pek çoğunun elektronik devlet üzerinden yürütülebilmesini temin ederek kurumlardaki yığılmaların önüne geçtik. Memurlar ek göstergelerinde yaptığımız yükseltmelerden emeklerimiz de yararlandı.

*Tarihimizde ilk defa emeklerimize bayram ikramiyesi ödemesini biz başladık. İlk olarak 2018 yılında Ramazan ve Kurban bayramlarında biner lira olarak başlayan bu ödemelerin tutarını önce 1100 liraya şimdi de 2 bin liraya çıkardık.

*Bu listeyi onlarca maddeyle uzatmak mümkündür. Sadece en düşük emekli maaşını geçirdiğimiz seviye bile başlı başına emeklerinize verdiğimiz değerin göstergesidir. Son günlerde biri emeklilerimizin maaşları ve ikramiyeleri üzerinden bir istismar siyaseti yürütmeye çalışıyor.

*Neymiş maaşları şöyle yapacakmış ikramiyeleri böyle yapacakmış, bunun için söz veriyormuş. Hatırlarsanız aynı zat mahalli seçimler öncesi kazandığı belediyelerden bir işçinin bile işinden edilmeyeceği konusunda namus sözü vermişti.

*Nerede namus? Ne oldu? Bunca insanlar belediyelerde ne oldu; çıkartıldı. 10 binlerce insan işinden ekmeğinden edildi. (DHA)