17 Ocak 1909... Fenerbahçe-Galatasaray ilk derbilerini oynadılar. 2024 yılını yaşıyoruz. Şanlıurfa’da tarihi bir derbi gördük yine... Fenerbahçe’nin U19 takımı, bir günde 2 maç heyecanı yaşadı. İstanbul’da Giresunspor’u yendi ve uçağa binip, Şanlıurfa’ya geldi. Gençler için de bir ilk oldu.

Olmadı Süper Kupa işi... Yeni gelecek federasyon yönetiminin kupa organizasyonları ve fikstür programları statüsünde Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya ne yapıyorsa aynı yolları uygulama metodunu devreye alması şart. Mesela, başkent Ankara, muhteşem 19 Mayıs Stadı’na kavuşmak üzere... “Süper Kupa, her sezon başı, şu tarihte Ankara’da oynanır” diye alınacak bir karar ve yönetmelikle, böyle krizlerin tekrar yaşanması engellenir.

Takımlarına gönül vermiş çocuklar, maçın bu hale gelmesine en çok üzülenler olmuştur, eminim... Aylardır, dün akşamın hayallerini kuran futbolseverlerin çoğunun mutsuz olduğunu tahmin ediyorum.

Neler yaşadık bu sezon... Hakem yumruklandı. İstanbulspor sahadan çekildi. Trabzonspor-Fenerbahçe maçının sonunda inanılmaz manzaralar gördük. Daha lig bitmedi, Türkiye Kupası sahibini bulmadı!

Bundan sonra önce yöneticiler, futbolcular, hakemler ve biz medya çalışanları dahil çok dikkatli olmalıyız. Futbolumuz, bir sakinlik evresine girmek zorunda. Bu gidiş iyi değil ve ortaya hiç kimsenin altından kalkamayacağı acı faturalar çıkabilir, ama gerçekler hala halı altına süpürülmeye çalışılıyor.

Hakemlerimiz formsuz ve yetenekleri maalesef sınırlı... PFDK ceza yönetmeliği ve tahkim kurulu, günümüz koşullarına uyacak revizyon yaşamalı. Süper Lig’in dışında oynanan “yöneticiler ligi” kesinlikle sona ermeli... Marka değeri diye ortalık inletiliyor. Daha Süper Kupa işini bir türlü organize edemiyorlar. Umarım dün geceden sonra şapkalar masaya konur ve herkes, Türk futbolunun iyiliği için bembeyaz bir sayfa açar.