Topkapı 29 projesini duydunuz mu? Nefis valla... Tam E-5 yolu üzerinde... İstanbul Havaalanı’na 35 dakika, Avrasya Tüneli’ne 14 dakika mesafede... Otel, AVM, rezidans, ofis, konut, 10.000 metrekarelik şehir parkı... Hepsi iç içe... İstanbul’un göbeğinde...

Bir zamanlar nakliyeciler sitesiydi... Bakanlar Kurulu kararı ve Erdoğan’ın onayı ile “riskli alan” ilan edildi. Konut yoktu ki! Depolar vardı orada... Fark eder mi? Riskli dedilerse riskli...

Depo sahiplerinin itirazları üzerine mahkeme süreçleri uzamasın diye bu sefer de “rezerv yapı alanı” statüsünü kazandı bölge... Mesele bir anda kolaylaştı.

İhaleye çıkıldı, Suudi Arabistanlı Al Qemam Holding’in Türkiye kolu Akzirve Gayrimenkul aldı.

★★★

Baktılar bu “rezerv alan” güzel işliyor, bütün engelleri aşıyor... Hop Meclis’e geldi. Geldiği gibi geçti. İlk kararları merakla bekliyorum. Bakalım helikopterden nereleri seçildi?

“Deprem” bahanesi hazır... İnsanları sabah akşam boşuna mı korkutuyorlar televizyonlarda...

Bu yazıyı okuyanların hiçbiri İstanbul’da büyük bir deprem görmeyecek ama zaten hikaye deprem değil burada... Onu da bir ara yazarım ama inanmayan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan’a sorsun... Dinlersiniz anlatırsa...

★★★

Şehircilik Bakanlığı, artık mevcutta bina bulunan alanları da “rezerv alan” ilan edebilecek. Büyükşehir belediyesi, ilçe belediyesi şu bu... Hiçbirinin hükmü yok artık.

Rezerv alanlardaki imar planı, parselasyon, ruhsat ve iskan aşamalarında bakanlık yetkili olacak, belediyeler by-pass edilecek.

Rezerv ne demek? İlerde kullanılmak üzere artırılmış, biriktirilmiş, saklanmış... Sizin evi siz otururken ilerisi için biriktirmeye başlayabilecekler. Size mi soracaklar? Hayır!

Sizin binanızın sağlam olması falan önemli değil... Rezerv alanı ilan edildiği vakit mülkiyet hakkınız falan kalmıyor.

Yeni düzenlemede artık mevcut binalar maliklere sorulmadan rezerv alan kapsamına alınabiliyor. Bakanlık istediği her yeri rezerv alan ilan edebiliyor.

★★★

Rezerv alan ilan edilen yerdeki konutlar mahkeme süreci dahil 90 gün içinde boşaltılacak. Kesin değil ama iyi biri olursan sana yer bile temin edebilirler belki...

Levent’te mi oturuyorsun? Kardeş sana Sultangazi çıktı, hayırlı olsun. Alibeyköy Barajı manzaralı... Park var, temiz hava... Çık, piknik yap. Bir değişiklik olur.

Çıkmayacağım falan diye kılçıklık mı yapıyorsun? Evinin yeri çok güzel ama sen burada oturmaya layık insan mısın lan it oğlu it? Şimdi bas git. Aç davanı... Elimde kapı gibi kanun var. Ancak alırsın babayı...

★★★

Peki rezerv alan boşaltıldıktan sonra evler yıkılıp, dümdüz edilince ne olacak? Önce imar izni sonra otel, AVM, rezidans, ofis, konut, 10.000 metrekarelik şehir parkı... Kafanızda bir ışık yaktı mı?

Aman diyeyim yakmasın. Siz Filistin’e bakın. İsrail her gün bombalıyor. İlginizi çekmedi mi?

Dilan Polat-Engin Polat
çifti var. Usulsüz faturalar... Türkiye’de yolsuzluk daha önce görülmüş şey değil... Bu şirin çift bunu nasıl yapar?