Öğretmenler, atama takviminin açıklanmasını ve seçim öncesi söz verilen mülakatın kaldırılmasını 9 ay bekledi. Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, kabine toplanırsa pazartesi günü sayının açıklanacağını belirterek, mülakatı kaldıramayacağını söyledi. Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’nde (ÖABT) öğretmen net ortalamasının çok düşük olduğunu anlatıp, 19 net yapanın atanmaması için mülakatı yine savundu. Gerçek neydi? ÖABT’ye giren öğretmenlerin yüzde 85’ten fazlası 75 sorudan 60 ve üstü net yapmıştı. Kalan yüzde 15’i zaten puanı çok düşük olduğu için atanamaz. Mülakat, 27 Temmuz 2016’da yani FETÖ kalkışmasından 12 gün sonra Kanun Hükmünde Kararname’yle geldi. Kararda, son MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’in imzası var.

SENİN REİSİN SANA

Karun gibi kibirli üç kişilik mülakat jürileri, aradan geçen 8 yılda öğretmenlere mülakatta neler sordu, neler!  “Reis denilince aklına ne geliyor?” sorusuna Karadenizli balıkçının oğlu, “Temel Reis” derse geçmiş olsun, elendi. “Millet cumaya gittiğinde sen ne yaparsın?” diye sorulan kadın öğretmen, “Ben de cuma pazarına giderim” dediyse yandı. Pazardan bir çift çorap alamayacak, işsizlikle cezalandırıldı. “Yılbaşı kutlar mısın?” sorusuna, “Zinhar! Ben, İsmailağa Cemaati’yle her yılbaşı meyhaneleri gezip, kutlayanı protesto ederim” diyen atandı. “FİFA standartlarına göre futbol topunun ağırlığı ne kadar?” sorusunu, “30 yaşında, ana babamdan harçlık almaktan daha ağır bir top yok” diyebildi mi atanamayan öğretmen…

FAKÜLTELERİ KAPATIN

Hiç kimse, “Bu soruların öğretmenlikle ne ilgisi var? İki tek attık. Günah benim sana ne?” diye itiraz edemedi. AKP, öteki mahalleden gördüğü öğretmenleri, Türkiye birincisi olsa dahi, bu 5 dakikalık mülakatlarda, bu sorularla eledi. Sonra mı? Öğretmenler çaresizlikten, asgari ücretle marketlerde kasiyer, lokantada garson, inşaatta işçi oldu. İnşaattan düşüp ölenlerin, intihar edenlerin çığlığı duyulmadı. Yıllar sonra MEB, “KPSS’nin yüzde 50’si, mülakatın yüzde 50’si alınacak. Sorular, cevaplar kameraya çekilip, itiraz hakkı vereceğiz” diye lütfetti. Üniversite sınavında 3.5 milyon adayı geçip ilk 300 bine girerek eğitim fakültesini kazanıp 5 yıl okuyan öğretmenler, mülakatta elenecek kadar başarısızsa, asıl AKP’nin mantar gibi açtığı eğitim fakülteleri başarısızdır, kapatılsın!

KOLTUK KAPMACA

“Adil mülakat yapacağız. Kimseyi kayırmayacağız. Nitelikli adayları seçeceğiz” diyen bakana niye kimse güvenmiyor? Bu sorunun cevabı, MEB Görevde Yükselme ve Ünvan Yönetmeliği’ndeki 76. maddede gizli. O da ne mi? “Bakan, canının istediğini atar kardeşim” demek. İsterse kadrolu bir öğretmenin kariyer yapması için sınavlı tek kadro olan şube müdürü bile yapar, yaptı. Eğitim Kurumları Yönetici Seçme Sınavı (EKYS) puanı, mesleki kıdem, hizmet puanı, takdirler, teşekkürler, ödüller, cezalar gibi şartlar, 76. maddeyle ortadan kalktı. Sınavda en yüksek puanı, tüm takdirleri alsa da ideolojik olarak örtüşmeyen zaten mülakatta eleniyor. Bakanın tek imzasıyla sınavsız, puansız kadrolu atanmanın nesi adil?

BAKANLIKTAN TORPİLLİ

Liyakat-Sen Genel Başkanı Emir Kazak, 76. madde atamalarının iptali için açtığı dava 2 yılda sonuçlandı. Mahkemede bakanlık, “Müdürlük için sınavda başarı şartı olsa da kadrolar boştu. Bakan, takdir yetkisini kullanıp, kadroları doldurdu” diye torpili savundu. Mahkeme özetle, “Bakan orada dur! Senin takdir yetkin sınırsız olmadığı gibi yetkini kamu yararına karşı kullanamazsın” kararıyla yürütmeyi durdurdu. Üst mahkemeye koşan MEB, “76. madde atamalarının hukuka, kamu yararına aykırı olduğunu kanıtlayacak somut bir gerekçe yok” diye itiraz etti. Haklıydı, torpilin belgesi yok ama yasası var. Davaları, sendika kazandı. 76’lık 270 müdür ataması, mahkeme kararıyla iptal edildi.

SÜMEN ALTINA BAK!

Öğretmen atamasında, “Adalet için mülakat” diye tutturan MEB, mahkeme kararını ne yaptı? 25 Mart 2024 günü Bakan, 76. madde atamalarının iptalini imzalasa da bitmedi. MEB, mahkeme kararını 1 ay sümen altı etti. Hüseyin Çelik’ten, Mahmut Özer’e, her bakanın ayrı bir 76. madde listesi var. 8 aydır görevde olan Yusuf Tekin, 12 kişilik listesiyle an itibarıyla 76’yı en az kullanan bakan. Geçen hafta mahkeme kararıyla koltuğundan kaldırılan Özer’in atadığı 76’lıklar mı? Kapıya koymadılar. Hülleyle yine atanıyorlar. 1 milyon öğretmen atama beklerken, işittiğime göre 9 ay bekleyiş sonunda, “Ekonomik kriz” gerekçesiyle 24 bin atama yapılacakmış. Mülakat torpildir, 76. madde torpili meşrulaştıran yasadır. MEB’de adalet mumla aranıyor!