Reklamsız Sözcü

Venezuela’da Maduro’nun 17 yıllık iktidarı devrildi

Güney Amerika ülkesi Venezuela’da dün yapılan genel seçimlerde muhalefet partisi tarihi bir zafer kazandı.

android-time 11:31 7 Aralık 2015
Venezuela’da Maduro’nun 17 yıllık iktidarı devrildi
Güney Amerika ülkesi Venezuela’da dün yapılan genel seçimlerde muhalefet partisi tarihi bir zafer kazandı.

Venezuela’da Hugo Chavez'in partisi PSUV'nin (Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi) başkanı Nicolas Maduro’nun, 17 yıllık iktidarı devrildi. Muhalif lider Henrique Capriles Radonski 167 sandalyeli Meclis'te, 99 sandalye kazandı. Chavezcilerin ise 46 vekil çıkardığı açıklandı. Maduro, yenilgiyi kabullendiğini ve Venezuela’da demokrasinin kazandığını bildirdi. 

Reuters

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, sonuçları tanıdığını ve yenilgiyi kabul ettiğini açıkladı. Maduro, “Bu kötü sonuçlar karşısında, size bunları kabul ettiğimizi ve Venezuela'da demokrasinin kazandığını söylemeye geldik” ifadelerini kullandı.

Venezula muhalefet partisi MUD (Demokratik Birlik Masası) lideri Henrique Capriles Radonski

167 sandalyeli Meclis'te, muhalefet partisi MUD (Demokratik Birlik Masası) 99 sandalye kazandı. Chavezcilerin ise 46 vekil çıkardığı açıklandı.

Venezuela Ulusal Seçim Konseyi 22 vekil için sayımların devam ettiğini açıklarken, muhalefet partisi MUD 113 sandalye kazandığını iddia etti.

HUGO CHAVEZ’İN PARTİSİNİN 17 YILLIK İKTİDARI DEVRİLDİ

Bu sonuçlara göre efsane lider Hugo Chavez'in partisi PSUV'nin (Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi) 1998’de ilk zaferini kazandığı gün, 17 yıllık iktidarı bitmiş oldu.

19,5 milyon seçmenin bulunduğu Venezuela'da katılım yüzde 74,25 oldu.

Chavezcileri iktidardan indiren faktörlerin başında kötü ekonomik gidişat, güvenlik sorunları ve muhaliflere yönelik baskıların olduğu ifade ediliyor.

Muhalif lider Henrique Capriles Radonski, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Kazandık Venezuela. Her zaman yolun bu olduğunu söyledik. Alçak gönüllülük, olgunluk ve sükunet! Yaşasın Venezuela halkı!” dedi.

MUD Sekreteri Jesus Chuo Torrealba, sonuçları öğrendikten sonra, “Venezuela'da değişim başladı” ifadelerini kullandı.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more