Reklamsız Sözcü

Asgari ücret Almanya’ya yaradı

Almanya'da asgari ücret uygulaması çalışanı mağdur etmedi.

android-time 12:42 28 Aralık 2015
Asgari ücret Almanya’ya yaradı
Almanya'da asgari ücret uygulaması çalışanı mağdur etmedi.

Almanya'da genelde düşük ücretle çalışan yaklaşık 3,7 milyon çalışanın faydalandığı asgari ücret uygulamasının ilk yılı dolarken ciddi anlamda herhangi bir sorunla karşılaşılmadığı ortaya çıktı. Uygulamanın başlamasının hemen ardından gerçekleşme ihtimali üzerinde yoğunlaşılan istihdam kaybı ise hemen hemen hiç yaşanmadı.

Foto: Shutter

Almanya'da 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren yürürlükte olan 8,5 Euro’luk asgari ücret uygulaması bir yılını dolduruyor. Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı müsteşarı Gabriele Losekrug-Möller, başlangıçta işverenlerin maliyet yükünü artıracağı, sendikaların ise uygulamada sorunlar yaşanabileceği endişesi ile yaklaştığı uygulamanın ilk yılını değerlendirdi.

Gabriele Losekrug-Möller, “3,7 milyon çalışanın yararına olan bu uygulama 1 Ocak 2015’ten bu yana ekonomi için tarihi bir dönüm noktası olmuştur. 365. gününü dolduran uygulama ile ilgili öngörülen korku senaryolarının hiçbiri vuku bulmamıştır. 8,50 Euro'luk asgari ücret uygulamasının işçinin emeğini korumak için büyük bir başarı olduğu açıktır.” dedi.

Sosyal Demokrat Parti olarak her zaman sendikaların yanında olduklarına dikkat çeken Losekrug-Möller, “Önemli bir adım attığımız için gurur duyuyorum. Doğum günün kutlu olsun asgari ücret…” şeklinde konuştu.

Losekrug-Mölle, “Beklenenin aksine 24 yıldan bu yana ilk kez en düşük işsizlik oranlarını görüyoruz. Sadece tam zamanlı olmayan iş alanlarında bir gerileme olmuştur. Asgari ücret uygulaması, 10 binlerce çalışanın iş bulma kurumları tarafından takviye edilmesine de son vermiştir. Bu da Ağustos ayına kadar 50 bin daha az takviye anlamına geliyor. Bu uygulama çalışanların ve sigortalıların cebine daha fazla para girmesi anlamına da gelmektedir.” ifadelerini kullandı.

Asgari ücret uygulamasıyla birlikte çalışanların gelirlerinde ortalama yüzde 5 oranında bir artış sağlandı.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 12:4328.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more